| Derkes a întrebat:

Ce pot face daca nu-mi place facultatea la care am intrat? Sunt anul 1 si nu am luat nici un examen, am numai restante. Practic nu pot memora nimic, nu ma atrag disciplinele si facultatea in sine.As vrea sa invat ceva din placere, nu din obligatie chestii nefolositoare, ca pana la urma, de asta fac o facultate.Sunt si departe de casa, la aproximativ 500 de km, ma asteptam sa fie un pic altfel, mai usor.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ti-a bagat-o nimeni pe gat.

| antimulte a răspuns:

In primul rand, alegerea facultatii a fost a ta? Daca da, de ce ai mers pe asta, incearca sa gasesti motivatia. Daca nu si chiar nu mai vrei sa mergi in directia asta, te retragi sau renunti complet sa mai participi si de la toamna incepi alta. Ca vei prinde acelasi loc la buget sau la taxa, nu iti garanteaza nimeni... insa daca face a doua alegere, alege bine. Nu se face gaura in cer ca ai pierdut un an.

| Wr3nch a răspuns:

Poti sa iti retragi dosarul si dai in vara admitere altundeva. Daca ai fost la buget vei intra si ramane la taxa un an din cate stiu eu, dar poate depinde in functie de universitate si criteriile de admitere.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde ce ai ales, multe facultati par usoare dar nu e chiar asa. Eu am terminat Litere si o gramada de oameni cred ca e usor. ''Doar cat de greu poate sa fie sa citesti si sa faci gramatica?'

| Nonolita a răspuns:

Simplu. Poti sa te retragi si te inscrii la alta. Spui ca inveti din obligatie dar nu te-a obligat nimeni sa te inscrii acolo; tu ai ales-o.

| MJo a răspuns:

Poți continua facultatea, apoi profesând o viață întreagă ce ai ales. Sau poți să te oprești din ceea ce faci și să alegi cu pasiune. Ori te domină jobul, ori îl domini tu. Iar când iubești ceea ce faci, atât parcursul cât și finalul devin frumoase.