| andreea_3227 a întrebat:

Ce tratament naturist ajuta la intarirea imunitatii?

Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

Uite 5 alimente pentru asta:

Vigilenta si putere de lupta a organismului necesita aprovizionarea permanenta cu nutrienti. In timp ce sanatatea intregului organism este cheia unui sistem imunitar puternic, consumarea alimentelor, care intaresc sistemul, mentin organismul intr-o permanenta vigilenta.

1. Carnea de vita - Consolideaza partile slabite ale organismului

Deficitul de zinc este unul din cele mai comune afectiuni nutritionale in randul adultilor, mai ales in randul vegetarienilor si a celor ca au intors spatele carnii de vita - prima sursa de zinc. Lipsa zincului din organism poate creste riscul aparitiei infectiilor in organism. Zincul in alimentatia zilnica este necesar pentru dezvoltarea celulelor albe din sange - sistemul de celule care recunoaste si distruge invazia bacteriilor, virusurilor si a altor personaje negative din organism.

Daca consumi in fiecare zi cate o bucata de carne de vita cat pentru un sandwich vei asigura organismului tau 30% din necesarul zilnic de zinc. Dar cum aceasta cantitate nu este suficienta, zilnic trebuie sa mai consumi si alimente care contin zinc, cum ar fi: cereale fortifiante, carne de porc, pasare de curte, iaurt si lapte.

2. Cartofii - asigura sanatatea pielii

Cu siguranta nu te gandesti la piele ca la o parte a sistemului imunitar. Dar acest organ crucial este in prim flanc in lupta cu bacteriile, virusurile etc. Pentru a ramane sanatoasa si puternica pielea ta are nevoie de vitamina A, aceasta jucand un rol major in producerea tesutului conectiv, componentul cheie al pielii.

Una dintre cele mai bune moduri de a include vitamina A in alimentatia zilnica este cu ajutorul alimentelor care contin beta-caroten, pe care organismul il transforma in vitamina A.

Cand te uiti dupa alimente bogate in beta-caroten, gandeste-te la portocaliu, astfel, alte alimente bogate in beta-caroten sunt: morcovii, dovleacul sau pepenele.

3. Ciuperciile - Cresc numarul celulelor albe din sange

De secole, oamenii din toata lumea au recurs la consumul cipercilor pentru sanatatea sistemului imunitar. Cercetatorii contemporani stiu de ce. Studiile au aratat ca ciupercile cresc productia si activitatea celulelor albe din sange, facandu-le mult mai agresive. Este bine de stiut cand ai o infectie!

Ciupercile sunt usor de gasit si usor de preparat, doar trebuie adaugate la paste cu condimente, putin ulei si oua, sau imprastiile pe deasupra unui palt de pizza.

4. Ceai - Curata zonele infectate

Ca in toate razboaiele, razboiul cu germenii este o afacere murdara. Cand sanatatea sistemului imunitar este lovita de invadatori, imediat incep sa apara daunele pe care acestia le provoaca, acestea creaza cateva afectiuni potentiale a propriilor compusi (radicali liberi) si apoi pot afecta celulele si activitatile acestora, accelerand imbatranirea si deschizand calea unor afectiuni grave, cum ar fi cancerul.

Antioxidantii pot curata la umed acesti radicali liberi inainte ca acestia sa inceapa treaba murdara. Fructele si legumele sunt incarcate cu antioxidanti, insa ceaiul negru si cel verde au un continut mai mare in antioxidanti decat orice fruct sau leguma.

5. Kefirul - Trimite intariri

Membrana mucoasei, care inveleste tractul intestinal, este casa pentru trilioane de bacterii bune care tin germenii daunatori pentru a nu invada traseul intestinal. Din nefericire, antibioticele care distrug aceste bacterii folositoare, lasandu-ne vulnerabil in fata celor nepoftite, cauzeaza germenii.

Poti trimite intaritori prin dieta, consumand iaurt sau un lapte fermenentat, delicios, denumit kefir. Sortimentele care contin "culturi active" sunt bune surse de bacterii sanitare, care iti pot repopula intestinul.

25 răspunsuri:
carla
| carla a răspuns:

Uite ce am gasit pe net.
Imunitate scazuta
Plante folosite in tratamentul pentru imunitate scazuta

NUC
Juglans regia
nucar, nuc costeliv.,

PAPADIE
Taraxacum officinale
buha, cicoare, crestatea, floarea broastei, floarea gainii, floarea malaiului, floarea soarelui, floarea turcului, flori galbene. galbinele grase, gusa gainii, laptuca, lilicea, ochiul boului, pana vazgoiului, papa gainii, papaluga, pui de gasca, turci.

| prolibro a răspuns:

Mai simplu, mierea si produsele apicole, polenul, propolisul.
Sportul, iesirea si miscarea in aer liber curat.Aerosolii de la malul marii. Pentru fiecare dupa posibilitati exista o solutie.

| chery a răspuns:

Tratamente nu stiu. Dar daca ei vitamina c si calciu sigur nu vei racii.De cand iau vitamina c si calciu nu m-am mai iimbolnavit! sper sa te ajute!

mira
| mira a răspuns:

Planta recunoscuta si de medici, nu numai de terapeutii naturisti, este echinaceea.Se comercializeaza sub forma de capsule in farmacii si Plafar.Cu succes se pot folosi preparatele din catina produse de Hofigal. Unele chiar au in denumire elementul prim de compunere imuno-.Anumite farmacii vand aceste produse la pret de fabrica.Importanta desigur este si alimentatia cu cruditati, dar si cu proteine superioare. Mira

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Echinaceea este foarte bun pentru intarirea imunitatii. Echinaceea stimuleaza organismul sa produca mai multe globule albe, in special limfocite si o cantitate mare de interferoni (una dintre cele mai puternice substante anti-infectioase naturale). De asemenea, incurajeaza productia substantelor naturale care ajuta organismul sa lupte impotriva cancerului si a altor afectiuni.

La fel pastilele Septilin [stimuleaza cresterea imunitatii protejand organismul de infectii, completeaza si scurteaza tratamentele cu antibiotice in cazul bolilor recidivante, are efect antialergic in administrarea de lunga durata, reduce riscul contactarii gripei atat la adulti cat si la varstnici si copii, prevenirea si combaterea gripei si altor viroze, adjuvant in tratamentul infectiilor acute de cai respiratorii superioare, infectii cronice recidivante (faringita, amigdalita), afectiuni dentare (gingivite, stomatite, paradontopati), infectii ale pielii, afectiuni alergice (rinite alergice, astm bronsic, urticarie cronica), nu prezinta contraindicatii si nici efecte secundare] asociate cu vitamina C (una cu eliberare prelungita).

| 1spiridus a răspuns:

La copiii sub 3 ani este necesară o deosebită prudenţă în administrarea orcărui produs naturist şi la pacienţii cu afecţiuni autoimune care nu au nevoie de o stimulare suplimentară a sistemului imunitar.
Restul persoanelor, pot lua preventiv echinaceea, consumarea fructelor şi legumelor care conţin mai multă vitamina C şi mişcare în aer liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

cu gingobiloba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spirulina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suc NONI. Cauta pe net si o sa gasesti toate beneficiile descrise acolo. F. bun.

Alte răspunsuri
| mihaela28 a răspuns:

Uleiul de catina sau pastile cu catina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antiviral, medicament naturist, ieftin, 14 lei, eficient. Probat.

| samaniela a răspuns:

Noni Juice- Benefiiciile si intrebuintarea fructului - scade hipertensiunea arterială
- dizolvă spasmele menstruale
- ameliorează durerile articulare
- ameliorează ulcerul
- ajută la vindecarea întinderilor şi traumelor
- accelerează vindecarea rănilor
- previne stările depresive
- încetineşte procesul stării de senilitate la bătrâneţe
- ajută în probleme digestive
- ameliorează problemele sistemului arterial
- ajută la eliminarea stării de dependenţă de droguri
- efect de calmare al durerilor
- vindecă rănile provocate de arsuri
- vindecă infecţiile tropicale
- împiedică înmulţirea celulelor canceroase

Pentru a vedea in detaliu ce beneficii aduce acest fruct numit noni viziteaza pagina:

http://www.facebook.com/......8963127792 ref=ts

sau:

http://www.tni.com/......index.html

Eu si familia mea am folosit acest produs si este fantastic mai ales pentru intarirea imunitatii deoarece contine oxidanti.

Noni este fabricat in Tahiti iar tara importatoare este Germania.
Daca doresti detalii scrie un email la ani_ela77@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miere manuka

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imunostim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut mari probleme cu imunitatea si am urmat cateva tratamente, deci pot sa-ti dau cateva sfaturi: este foarte buna planta Aloe, eu am luat sub forma de gel, cu pulpa si echinaceea. mai multe informatii gasesti pe site-ul http://life-care-natura.blogspot.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Echinaceea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am urmat un tratament cu noni sirop de la calivita pentru baietelul meu intr-o perioada in care avea analizele dezastruoase si de atunci este mult mai bine.
Vezi toate recomandarile siropului pe http://www.retetanaturista.ro/suplimente-naturale/noni-lichid.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu fructe si legume, uite un articol aici http://blog.produse-naturale-online.ro/......combate-o/

Alte răspunsuri
| Maria_Stefan_1987 a răspuns:

Eu le dau copiilor mei usturoi in alimentatie, propolis ceai de macese fructe si vit c. Sanatate

| calivita a răspuns:

Poti incerca minerale de la calivita. Detalii aici http://www.calivitadoviro.ro/multivitamine

| Pislariuc_Alexandra_1984 a răspuns:

Am si eu o recomandare care m-a scapat de toate racelile inutile de vara si infectiile in gat. sa incercati neaparat siropul Vita grapes. am incercat tot ce se poate pentru intarirea imunitatii pana am dat de suplimentul alimentar Vita Grapes pe site-ul farmaciilor Ropharma. Merita incercat, intareste imunitatea si in plus, face minuni pentru piele. Are un pret ft bun si produsul e complet natural. Il gasiti pe site-ul farmaciilor Ropharma

| acerr a răspuns:

Ori sunteti tembeli, ori mai aveti de citit :
carnea rosie! ok e parerea cui?
HAI SA VEDEM CUM SUNT CRESCUTE VITELE, SI CE MANINCA ELE
sau mai bine vezi viata la abatoare
se maninca legume si caise in special

| dumitriumaria a răspuns:

Chimenul negru!
Recomand suplimentele de la Doctor Yang, 3 Miracole. Iti atasz un link aici https://doctoryang.ro/......nte-de-in/