| Etro a întrebat:

Ce trebuie sa fac sa devin stewardesa? Se plătește bine?
Ce cerințe au?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să faci un curs, căci nu te primește direct.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa fi inaltă sa nu ai nicio boala sa ai o sanatate de fier, sa stii bine limba engleza sa cunosti manevre de prim ajutor si resuscitare in cazul copiilor care se ineaca cu diverse obiecte, sa stai mult in picioare, sa fi dispusa sa calatoresti si in zile de sarbatori paște craciun tu le faci in avion in diferite țări, ce varsta ai? Este o meserie frumoasa dar grea si epuizantă, gîndeste te cate ore stai in picioare poate si pe tocuri depinde de cerintele companiei care te va angaja.Salariul o sa il aflii tu la interviu, de obicei salariul este confidential.

| Violleta2022 a răspuns:

Se face un curs special dupa terminarea liceului si BAC-ului, trebuind sa fii admisa dupa ce dai anumite examene si treci probleme obligatorii si eliminatorii de lb. engleza, analize medicale, samd.

In ce priveste platitul bine, momentan nu, fiindca 80-90% dintre stewards sunt in concediu fara plata sau somaj, din cauza pandemiei si a zborurilor anulate.