| alexia_5924 a întrebat:

Chimist si inginer chimist reprezinta acelasi lucru? pentru inginer chimist iti trebuie o alta facultate decat cea de chimie?

Răspuns Câştigător
| Biencush a răspuns:

Nu iti trebuie o alta facultate, cu cea de chimie poti sa imbratisezi ambele cariere.Acum,deinde de noroc si de ambitie. Daca prinzi un post de inginer, normal ca esti mai bine vazut si primit, decat de simplu chimist(care mai mult imi suna a laborant). Succes!

3 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Buna. Chimistul este un om de știință cu cunoștințe în domeniul chimiei. Iar un inginer chimist are rangul putin mai ridicat ca chimistul.Si...nu iti trebuie alta fac.

| Andreeapena a răspuns:

Cam asa ceva. dar nu sunt chiar la fel.

| adrianonly a răspuns:

Uite un raspuns, mai calificat: inginerul chimist se ocupa cu industria (fabrici, uzine, ateliere, etc.); el proiecteaza si conduce procese industriale, are cunostinte de aparatura, utilaje, tevi, etc. Pentru asta te duci la Politehnica.
Chimistul este un om dedicat laboratorului (nu e neaparat un om de stiinta, poate fi un analist, insa mult peste un laborant, oricum): analize, sinteze, alte procese. Facultatea de chimie de la Universitate e cea mai potrivita.
Din punct de vedere al cunostintelor, inginerul invata o tona de matematici in plus, fata de chimist.
Succese!