| Tanea154 a întrebat:

Citi ani trebuie sa invete un >arhitect?

5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Facultatea de arhitectură durează 4 ani.

| mixxjim a răspuns:

Ca sa capeti titlul de arhitect anii de facultate. un arhitect trebuie sa invete toata viata, apar mereu tot felul de lucruri noi, ca in orice domeniu. uite ceva dragut pentru un arhitect, ce zici? http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rotterdam_Cube_House_street_view.jpg

| BCoMichael a răspuns:

In primul rand trebuie sa faca o scoala elementara si un liceu de arte (eu sunt la arte deci stiu despre ce vorbesc) Nu are nevoie de mastere sau alte cursuri dificile ci doar de o facultate de arhitectura! Funda?

| alexTT a răspuns:

6 ani

| taviyamato2 a răspuns:

Un arhitect trebuie sa invete cu pasiune si daruire, in general sunt oameni care apreciaza arta, inainte sa apara scolile de arhitecti, multi erau oameni de cultura, multi arhitecti studiaza geografia, sociologia, economia pentru a invata cat mai mult, dintre toate, cea mai utila e geografia, totusi pentru a ajunge arhitect iti trebuie putin talent la desen si multa pasiune, o facultate dureaza 6 sau 5 ani, depinde de tine. Poti lucra in multe domenii, planificare urbana(urbanism), design interior, amenajarea teritoriului, se invata foarte mult dar e o meserie foarte utila pentru societate si chiar daca nu vei lucra in domeniu ( ma indoiesc de asta ) iti vei gasi de lucru intr-un domeniu conex cum ar fi vanzarile. mult succes!