| Petronela89101 a întrebat:

Școală Postliceale Sanitară sau Curs de 6 luni? Care este cea mai bună variantă?

Răspuns Câştigător
| MrAM a răspuns:

Depinde de specializarea dorita, de timpul care esti dispusa sa-l petreci in scoala, de costurile care survin etc. Eu unul zic ca e mai ok sa urmezi o facultate in medicina daca te intereseaza domeniul. Postliceala 3-4 ani, facultate 5-6, timpul trece repede si clar te avantajeaza facultatea pe termen lung.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Postliceala sanitara este de 3 ani, iar cursul ala de 6 luni este un curs simplu de prim ajutor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoala post liceala, fara scoala nu te angajeaza nimeni, si scoala dureaza 3 sau 4 ani.

| ReddY25 a răspuns:

Bineînțeles că postliceala

| Lukasssz a răspuns:

Alegerea dintre Școala Postliceală Sanitară și un Curs de 6 luni depinde de obiectivele tale și de cariera pe care o dorești. Școala Postliceală Sanitară oferă o pregătire mai cuprinzătoare și recunoscută oficial, în timp ce un Curs de 6 luni poate fi o opțiune mai rapidă pentru intrarea rapidă pe piața muncii. Evaluând avantajele și dezavantajele fiecărei opțiuni în funcție de cariera ta dorită, vei putea lua cea mai potrivită decizie.

| Dragobeta a răspuns:

Postliceala e mai buna si mai sigura.
Pentru asistenta, postliceala sau facultate. Da, facultate de asistente medicale.

| Petronela89101 explică:

Pentru a deveni asistenta medicala.