| anonim_4396 a întrebat:

Cum este la profilul uman stiinte sociale(invatat, materii, teze, bac)?

14 răspunsuri:
| Paris a răspuns:

A mai intrebat cineva mai devreme. Se da teza la romana, prima limba straina, stiinta socio-umana din anul respectiv(logica, psihologie, economie, filozofie), si istorie/geografie(parca e la alegere acum) Este un profil destul de lejer, nu-ti face griji happy

| MisterKat a răspuns:

Salut! Daca vei dori sa dai la profilul de stiinte sociale trebuie sa ai in vedere ca: vei face 4 ore de limba si literatura romana (nu 3 ca la mate-info), vei face limba latina in clasa a 9-a si a 10-a. Vei face matematica in toti anii de liceu (in timp ce la filologie, faci doar in clasa a 9-a si a 10-a). Daca esti la un liceu bilingv/intensiv - engleza/franceza/spaniola sau alta limba straina vei da teza la respectiva limba straina. Dai teza la romana (ca toti elevii din Romania), dai o teza la o materie de stiinte sociale Istorie si mai dai teza la logica(clasa a 9-a), psihologie(clasa a 10-a), economie/sociologie(clasa a 11-a) sau filozofie/studii sociale(clasa a 12-a). Oricum, o sa fie mai fain decat la un profil de mate-info, dar crede-ma e mai usor la filologie! happy
Succes!

| CarLa_7372 a răspuns:

Bac-ul:
-limba romana oral si scris;
-la proba B o limba moderna oral;
-la proba D Geografie (clasa a XII-a) sau Istorie;
-la proba E Istorie sau Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie;
-la proba F o limbă modernă scris(alta decât cea susţinută la proba B ), Matematică, Chimie, Biologie (probă scrisă), Educaţie fizică (probă practică);
am inteles ca la stiinte sociale se da teza la romana, istorie sau geogra si :
in clasa 9 la logica
in clasa 10 la psihologie
in clasa 11 la economie
in clasa 12 la filozofie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Profilul uman este ca orice profil! Si este cel mai tare profil! Si da, dai de toate: teze etc.

| sandulache a răspuns:

Ii destul de bun in caariera ca fci mai multe si inveti mai multe, bafat multa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La uman ai urmatoarele materii:limbi straine, romana, istoria si geografia, iar la real ai:fizica, chimie si matematica.Si eu sunt la un uman.Nu fac multa matematica si ma bucur, caci oricum nu imi place.

| mango_7272 a răspuns:

Este cel mai lejer profil
la BAC:
Probele orale in timpul anului, Lb. Romana, O limba straina si proba de evaluare a competentelor digitale. Iar scris dam la Romana, Istorie si de ales intre un obiect de profil (Logica, Psihologie, Economie, Socio sau Filosofie) sau Geografie.
Istoria romanilor si Geografia Romaniei si putin din Europa
in clasa 9 teza la logica
10 psihologie
11 economie
12 filo

Alte răspunsuri
| AndreeaMaria_4827 a răspuns:

Cel mai usor profil mi se pare Filo (mai putin la partea cu teza la latina), in rest Stintele Sociale este cel mai echilibrat.

| Stefan_Muresan_1990 a răspuns (pentru MisterKat):

Cum sa faci matematica la stiinte sociale in toți anii de liceu? Faci numai in a 9-a și a 10-a

| Stefan_Muresan_1990 a răspuns (pentru MisterKat):

Nu faci in toți anii de liceu matematica

| David_David_2002 a răspuns:

Cine îmi spune și mie dacă se da examen de limbă.

| Ionică_Georgian_2002 a răspuns:

Ba da, faci!
A 9-a şi a 10-a 2 ore/săpt. iar a 11-a şi a 12-a o singura oră/săpt.

| laurasandu a răspuns (pentru CarLa_7372):

Aceste probe sunt obligatorii sau iti alegi tu o proba?