| anonim_4396 a întrebat:

Cum este la profilul uman stiinte sociale (materii, invatat, teze, bac)?

9 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Eu cred ca e fain...
Din a 9-a pana in clasa a 10-a faci limba latina... Asa, faci chimie, fizica, bio doar pana in clasa a 10-a (deci primii 2 ani de liceu) si faci matematica din a 9-a pana in clasa a 12-a. Dai teza la romana, istorie, o materie legata de stiinte sociale si o limba straina (daca esti la bilingv sau intesiv).

Cam atata stiu.

O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt la stiinte sociale. Daca nu iti place fizica chimia mate, asta e profilul. Teza la romana, engleza istorie/geografie si logica (in a 9a)...este mai usor decat la filologie (unde dai teza la latina, si la bac)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se da bacul la matematica, in rest ce s-a mai zis.

Alte răspunsuri
| Babushka a răspuns:

La profil stiinte sociale, social venind de la materiile de baza al acestui profil sunt :logica -cla a 9a, psihologie-cls a 10, economie-cls a 11 si filosofie in a 12. Acestea sunt de fapt materiile de baza al acestui profil, dar pe langa astea faci si romana, matematica, chimie, fizic (pana in clasa a 12) si bineinteles si limbi straine. Dai teze la una din materiile sociale care ti le-am zis mai sus, la romana, mate si o lb straina:*

| shineofblood a răspuns:

Profilul e relativ lejer daca nu prea te descurci la mate, chimie, fizica si te rescurci bine la romana si o limba straina. Tezele sunt din: latina, romana, geografie/istorie(la alegere), o limba straina (la alegere). In clasa a 9-a si a 10-a se mai face chimie, mate si fizica dar in general profii sunt intelegatori si nu prea au pretentii la materiile de real. La bac se da romana, lb straina (engleza, franceza, latina, germana, italiana in functie de profil), geografie/istorie si la alegere(sport, filosofie, psiho, logica, economie).

| Yo_MaRyz_1997 a răspuns:

Dar in clasa 9-12 teza la mate se da? Ca din raspunsurile voastre reiese ca nu se da.

| Phantasmagoria a răspuns (pentru Yo_MaRyz_1997):

Nu se da bac la mate! La profilul uman NU se da teza sau bac la mate, fizica sau alta stiinta exacta.

| irinageorgiana a răspuns:

Buna! Eu sunt la profilul uman, stiinte sociale. Daca nu iti plac stiintele exact, e ok aici. Tezele se dau la urmatoarele materii: romana, logica(cls9a)/psihologie(cls10a)/economie(cls11a)/filozofie(12a),engleza/franceza si istorie/geografie. Din clasa a 11a nu se mai fac: matematica, fizica, biologie, chimie. Bacul se da la:
-romana,
-istorie sau geografie, logica si argumentare, psihologie, economie, sociologie, filosofie
-istorie (cls12a)/geografie(cls12a).