| Claudia_3811 a întrebat:

Cum leg un condensator la o bobina? ar fi de folos o schema sau ceva de genu.

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Conectarea unui condensator intr-un circuit se poate efectua in paralel, serie sau mixt, dar despre ce bobina este vorba?

| OnWeed a răspuns:

Nu am inteles despre ce bobina este vorba. Ma gandesc ca te referi la un generator de inductie, o bobina cu un magnet in centru si la miscarea magnetului la capetele bobinei iese o mica tensiune pe care vrei sa o "ti" in condensator. Daca e asa trebuie legat in paralel la capetele bobinei si consumatorul legat in paralel la condensator, bineinteles dupa ce redresezi curentul cu o dioda. Dar condensatorul se poate lega si in serie sau mixt, nu numai paralel, depinde ce vrei sa faci happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ceea ce doresti sa faci.Probabil ca te referi la circuitele oscilante LC. Da-mi mai multe detalii sa te pot ajuta!

| frumoasa_2313 a răspuns:

In principiu ar fi bine cu sarma, dar poti sa incerci si cu ata, superglue, plastic, etc. dar tu stii ce sunt alea sau vorbesti asa, ca sa vada lumea ce cuvinte grele stii tu sa scrii?