| Corneliu_Mironescu_1949 a întrebat:

Cum pot valorifica vechimea in munca pentru perioada in care sunt angajat cu CIM dupa iesirea la pensie din armata?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depui o cerere pentru recalcularea pensie la Casa de Pensii de unde primesti pensia, anexand adeverinta cu perioada lucrata dupa iesirea la pensie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt fost militar si iti pot spune ca nu poti. Singura solutie sa mai lucrezi si cand ai 15 ani cumulati sa mai faci o pensie civila daca ai implinit 63 de ani. S-a putut valorifica doar pana in 2016 1 ianuarie. Cu Legea asta (223) avem pensie militara si nu se mai poate cumula cu cea civila.