| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa pleci la munca in America la munca doar cu 12 clase si bacu luat?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Preferabil cu avionul. Cu condiția să obții viza.

| johnnny123 a răspuns:

Nu este deloc simplu sa pleci la munca in Statele Unite.
O diferenta majora fata de mersul la munca in tarile UE este ca pentru State ai nevoie de o viza speciala de lucru, pe care nu o poti obtine decat daca ai deja postul asigurat acolo.

Citez de pe situl Ambasei USA:
"Cetatenii straini nu au dreptul sa lucreze în SUA fara autorizarea prealabila de la Serviciul de Imigrari (USCIS). În majoritatea cazurilor o firma din SUA trebuie sa depuna o petitie de lucru la USCIS în numele solicitantului."

Cu alte cuvinte nu poti sa pleci "la plesneala" si sa incepi acolo sa-ti cauti de munca.

http://www.realitatea.net/......41022.html