| publicname a întrebat:

Cum scap de accentul moldovenesc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai taci din gura asa nimeni no sa te mai auda

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mândrește-te cu el, nu ai de ce să-ți fie rușine.
Pa, pa.

| BicolorBell;x a răspuns:

Hi!
Sper sa te pot ajuta.
In fiecare seara, incearca sa vb in fata oglinzii repetand cuvintele care nu iti plac atunci cand le rostesti.
Vei avea nevoie de multe exercitii, dar gandeste-te ca asa stii u sa vb si este o ghestie genitala.
Incetul cu incetul timpul o sa isi sp cuv, si vei invata sa vb,, normal".
Daca noi ne'am muta in Moldova, dupa ceva timp, vom vb la fel.Si tie o sa ti'i s eintample acelasi lucruhappy
Bye-Bye:*!

lolita
| lolita a răspuns:

Nu se scapa foarte usor, eu sunt olteanca si cand am plecat din tara m-am combinat cu un baatean si mi-am pirdut accentul deoarece incepusem sa vb ca si el. cand m-am intors in tra toti ma intrebau de unde sunt cu toate ca pe buletin scria destul de clar. laughingprobbail daca nu ai vb doar cu moldoveni ai pierde accentul, intotdeauna sa intampla asta.

| florin_7920 a răspuns:

Da ce vrei sa scapi de acentul cu care te-ai nascut eu nu cred ca scapi cu ce te-ai nascut dar poate ca cu putina ambitie vei scapa.

| smartalogu a răspuns:

Ai baieti ai... vi in oltenia la noi si daca nu oi incepe sa vorbesti numai cu fusei, ma dusei si asa mai departe, sa nu imi zici mie smartalogu.

| Pământul a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa gasesti oamenii care iti plac sau te impresioneaza care vorbesc cu un alt accent decat cel moldovenesc si sa petreci cat mai mult timp cu ei. E un reflex innascut sa te adaptezi accentelor lor. Daca solutia asta nu este la indemana, incearca sa vorbesti singur(a) (fara accent, desigur) de cate ori ai ocazia.

| publicname explică:

Mda asa cum banuiam nu am primit niciun raspuns yawn

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu foarte mult efort. Dar nu vad rostul. Fiecare ar trebui sa fie mandru de locul din care se trage.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te intotdeauna cateva secunde inainte sa deschizi gura.pana la urma, cu multa vointa, vei reusi sa scapi. E diferenta mare intre a vorbi cu perfectul simplu oltenesc si a stalci limba romana asa cum fac moldovenii.

| gloria a răspuns:

De ce sa scapi de el?sad mii imi plasi foarti tari buai copchililaughing dar daca vrei sa scapi neaparat trebuie sa iti impui!

| believe a răspuns:

Accentu tau trebuie sa fie acel shik in tine, si nu ar trebui sa skapi de cea ce face parte din personalitatea ta, astfel ti-ai renega radacinile si nu-i corect!

| Copilu_3478 a răspuns:

De ce să scapi de el? E foarte frumos. Ar trebui să te mândreşti. Eu sunt din Muntenia şi mereu când merg în vacanţă în Ardeal/Moldova simt că n-am nimic special. big grin