| AndeT a întrebat:

Cum se face admiterea la facultate in Marea Britanie? Ma intereseaza mai ales care sunt criteriile de admitere?
este adevarat ca nu conteaza decat media de la bac ci nu notele din liceu?
daca am avut o medie de la bac mai mica, pot sa dau la anul bacul englezesc (in Romania, la o scoala britanica). Adica e legal sa ma inscriu?, nu intreaba daca ai luat bacul deja?
va multumesc happy

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Admiterile se fac pe baza de dosar + interviu. Dosarul cuprinde: Foaia matricola continand media de la bac (nu stiu de ce te mira faptul ca nu cotneaza notele din liceu, nici in Romania nu mai conteaza deja de 2 ani notele din liceu, ceea ce e foarte bine de altfel intrucat acestea sunt subiective si ii avantajeaza pe cei care nu au frecventat cursurile unor licee de elita), nota de la examenul Cambridge ( majoritatea universitatilor de calitate pretind un minim de 80, echivalentul unui ''A'' daca vorbim de advanced sau un minim de 70, echivalentul unui ''B'' daca vorbim de proficiency), scrisoare motivationala + CV (fara un CV de calitate nu vei avea sansa de a intra la o universitate de calibru din UK). Interviul e mai complex, difera de la facultate la facultate. Bacul care conteaza e evident cel romanesc daca l-ai dat deja, nu poti sa ''redai'' un alt examen. Poti aplica pentru anumite burse sociale intrucat vii din Europa de Est dar acestea nu sunt prea mari (pana in 1000 lire pe an) in conditiile in care taxa medie de scolarizare in UK e unde va la 12.000 euro (exista si universitati ceva mai ieftine, cea mai ieftina fiind undeva la 8000 euro pe an, desigur fara cazare, tuitions fees si banii aferenti unui trai decent pe perioada studentiei).

| AndeT explică:

Multumesc mult pentru raspuns.