| thegodfather12 a întrebat:

Daca am terminat Academia si sunt subinspector de politie si incepe, Doamne fereste, un razboi, eu as fi soldat sau as fi gradat si in armata?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu ai fi nimic in armata, vei functiona in continuare in politie.
Ca exceptie, daca vei fi transferat la armata, vei fi tot ofiter, cu gradul corespunzator subinspectorului, respectiv sublocotenent.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eventual te transfera la politia militara cu acelasi grad dar, in principiu, ramai la politie ca si pana acum.