| MrFunky2 a întrebat:

Daca de ex vreau sa intru la un liceu bun sau foarte bun, dar am media la purtare 6 sau 7 pot sa mai intru cu media asta mica?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media la purtare nu conteaza in scolile civile, doar in cele militare.
Pentru intrarea la un liceu conteaza media la evaluarea nationala, in proportie de 80% si media cl. V-VIII, in proportie de 20%.

| Ivy86 a răspuns:

Pai trage sa iti faci media generala cat mai mare. În ce clasa ești? Dacă mai ai timp punete pe învățat.
Poate sa fie prea târziu pentru un liceu bun, dar liceul nu e totul. Asta dacă ai ambiții.
De exemplu : acum ți-ai dat seama ca nu ai timp sa iti crești media generala, și posibil nu vei intra la un liceu de top.
Atunci trage pentru o medie bună în liceu, pentru facultate. Nimeni nu se uita la ce liceu ai fost, contează doar media și nota de la bacalaureat.
Fii deștept, vezi mai departe de liceu.
Bafta și alegeri inspirate!