| Vipera10 a întrebat:

Daca fac acum la facultate fac inginerie mecanica si la master aleg inginerie electrică, pana la urma devin inginer mecanic sau electric?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca se poate asta...cred ca-ti va fi extrem de greu sa faci o lucrare de cativa ani de masterat, in electrica, cand tu nu ai habar ce s-a facut la acea ramrua, fiindca ai studiat mecanica.

Nu vad unde-i logica sa faci o facultate de ceva si apoi sa te apuci sa inveti ca nebunul, ca sa faci un master de altceva?!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Studiile de licenta iti dau titulatura, nu masterul.

| relian a răspuns:

Masterul nu te face inginer, cand faci master esti deja inginer.Masterul este ceva dupa inginerie, aprofundezi meseria ta, sau ceva legat de meseria ta mai detaliat.Tu o sa fii ce ai fost dupa ce ai terminat facultatea aia mecanic inginer.

Daca vrei sa faci master la electric, asta vezi daca se poate. Nu faci o scoala de bucatari, apoi faci master la facut ceaune si tigai laughing aia nu tine de meseria ta.

Deci masterul se face dupa ce ai terminmat facultatea si ai diploma de licenta, de regula tine de meseria ce o ai, se face ceva mai aprofundat pe meseria ta. Nu esti inginer mecanic, apoi faci master la medicina laughing

Dar asa ca idee, masterul este pistol cu apa, sa mai ai un ban profesorii.
In alte tari, poate so face ceva la masterul ala, dar in RO cum am spus aia este, pistol cu apa laughing

| AnonimA7419 a răspuns:

Masterul nu iti da o calificare. Ramai ing mecanic.
Master poti sa faci si la medicina daca ai bani. Nu inseamna ca devii doctor.
Masterul a fost inventat pentru a sta inca un an in plus in facultate (3+2 in loc de 4 ani ) si a mai plati niste bani (nu prea e gratuit nicaieri).