| Mariinaaa a întrebat:

Daca fac facultatea de medicina aici in Romania dupa ce o termin am sanse sa ma angajez la un spital din SUA sau Canada?

Răspuns Câştigător
| Clubăreală a răspuns:

Daca tu ai rude, sau prieteni acolo care te-ar putea ajuta, ar merge, dar daca nu, ar fi aproape imposibil, este foarte mult de invatat si oportunitatile sunt putine. O prietena a terminat medicina la Brasov si nu si-a gasit nicaieri de munca afara, a avut noroc ca a avut pe cineva in Spania, asa a reusit..si acum are un salariu de 3 ori mai mare ca in Romania. Deci sunt beneficii daca ai gasi. Te respect foarte mult si iti doresc mult succes!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, poti, cu conditia sa dai examenele de licenta pentru SUA(step-urile) pe care le dau si absolventii de medicina cu cetatenie americana.

p.s. Vezi cateva link-uri :http://www.usmle.org/
http://www.ecfmg.org/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Aici o sa ti se usuce oasele. Pana termini facultatea o sa devina imposibil sa mai pleci. Incearca un program international de training sau exchange. Fa practica in tara in care vrei sa pleci, sa ai cunostinte despre lucrurile cu care te vei confrunta.