| anonim_4396 a întrebat:

Daca faci facultaltea de medicina in Romania in engleza iar dupa emigrezi in Anglia poti fi medic acolo sau trebuie sa faci rezidentiatul in UK?

4 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Metodologia e pe cale sa se schimbe in curand din cauza Brexitul. Dar odata ajuns in UK ( dupa echivalarile diplomei, etc) trebuie sa faci 2 ani de foundational training in care inveti si exersezi toate procedurile de baza. Apoi incepi rezidentiatul prorpriu zis dar e scructurat diferit decat in Romania. Indiferent ce facultate de medicina ai terminat, unde si in ce limba trebuie sa faci rezidentiat.

| PaulCos a răspuns:

Chiar si inainte de brexit, metoda de abordare este oarecum diferita in UK fata de Romania in ceea ce priveste tratament, preventie, medicatie. N.H.S. -ul este mult mai pasiv mai lenes decat sistemul nostru de sanatate unde doar incompetenta birocratiei il ingreuneaza uneori.

| Eireann a răspuns (pentru PaulCos):

Aici sunt multe de discutat, am vazut sistemul de aici din ambele parti a halatului cum se spune. Dar intrebarea secreferea strict la partea de invatanant medical. Deci daca vii aici dupa facultate ai de parcurs traiectoria pe care o urmeaza si absolventii de aici ( unde facultatea de medicina dureaza 5 sau 4 ani in functie de ce alegi). Daca faci rezidentiat in Romania e alta situatia.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dai niște echivalari înainte de a profesa acolo. Poți fi, dar mai mult le convine sa ai rezidențiatul acolo. Ca deja ai luat contact cu sistemul sanitar englez. Pe când, dacă faci rezidențiatul aici e mai complicat și ai examene de echivalare sigur.