| Andreeamlina a întrebat:

Dacă merg la Facultatea de Management, Inginerie Economică în Agricultură și Dezvoltare Rurală (MIEADR) din București... pe ce ar fi mai bine să merg pentru a ajunge inginer agronom pe Ingineria și managementul afacerilor agricole sau Inginerie și management în alimentația publică și agroturism?

1 răspuns:
| Didi_Diana_1998_QPGP a răspuns:

Facultatea de Management și Dezvoltare Rurală este una din cele șapte facultăți din cadrul Universității de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București (USAMBV), cea mai veche instituție de învățământ agricol superior din România.

Deviza noastră a fost și va rămâne "Pregătim pentru a conduce!" și considerăm că vizibilitatea și reputația actuală a facultății reprezintă măsura aprecierii modului în care am conceput și am reușit să furnizăm un învățământ de inginerie economică în agricultură prin care absolvenții noștri să-și găsească cu mai multă ușurință un loc în societatea modernă atât de dinamică. În acest context, să nu uităm că, dată fiind importanța sectorului agricol pentru România, o diplomă în inginerie și management în agricultură și dezvoltare rurală face ca perspectiva lipsei unui loc de muncă să fie extrem de îndepărtată.

Filiale Management

Călăraşi
Specializarea: Inginerie economica în agricultura;
Locatia: Colegiul Agricol "SANDU ALDEA"
Adresa: Calarasi, Str. Prel. Bucuresti, nr.4
Tel /Fax: 0242/332.077
Slatina
Specializarea: Inginerie economica în agricultura;
Adresa: Str. Strehareti, nr.150
Telefon/Fax: 0249/435953;
E-mail: contact@usamvslatina.ro

Misiune, strategie, valori

Facultatea de Management şi Dezvoltare Rurală și-a consolidat poziția de lider în ceea ce privește studenţii, cadrele didactice, spaţiile de învăţământ şi dotarea cu mijloacele specifice procesului de învăţământ. Ne propunem ca în perioada 2015 - 2020 să continue consolidarea rezultatelor actuale, să ne afirmăm ca o facultate dinamică a unei universități dinamice la rândul ei, o facultate care urmăreşte schimbările intervenite pe piaţa muncii şi în societate în general, este preocupată continuu de creşterea calităţii actului didactic, a întregului proces de învăţământ (de la planurile de învăţământ, la fișele disciplinelor, cadrele didactice, spaţii de învățământ, dotare, stagiile de pregătire practică), în vederea formării de specialişti care se pot integra în societatea bazată pe cunoaştere, gata de a-și asuma responsabilități, capabili de flexibilitate în carieră șipregătiți pentru a conduce.

Misiunea facultății
Obiectivele strategice
Strategii propuse pe domenii
Colaboratori

WEBMAILVECHIUL SITESITEMAP
Acest site foloseşte cookie-uri. Prin continuarea navigării în site, accepţi modul în care folosim aceste informaţii. Află mai multe