| deleuandrei a întrebat:

Daca pleci la o scoala de astronomie, o sa devii astrolog, ce serviciu poti avea si ce salariu lunar?

8 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Astrnom e una astrolog e alta. consulta DEX

| Lilik a răspuns:

Serios? laughing

| atoatestiitoarea a răspuns:

Astrologii sunt niste sarlatani, asta vrei sa devii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
am gasit un Forum doar despre Astronomie, inclusiv tabere, olimpiade, domenii inrudite (astronautica, etc.) gasesti nenumarate si nebanuite subiecte pe care iti urez sa le citesti cu placere.
pe acest forum, vei putea pune intrebarile tale referitor la studii care ar tebui facute, ce oportunitati de serviciu ai dupa absolvire si implicit salariul mediu al acestor meserii
http://www.astronomy.ro/forum/
este un forum foarte serios din cate mi-am dat seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea de Fizica din Bucuresti, specializarea Fizica (astrofizica se studiaza la aceasta specializare) http://www.unibuc.ro/uploads_ro/48043/PRIM...E_2009.pdf
In caz ca vei dori sa studiezi aici, uita-te si pe programa Very Happy: http://www.fizica.unibuc.ro/fizica/Studii/...Fizica.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
La Facultatea de Geodezie Bucureşti (b-dul Lacu Tei 124) poţi studia Astronomia geodezică, Teoria figurii Pământului, Geodezie elipsoidala, Geodezie satelitară, Fotogrammetrie, Gravimetrie, Teledetecţie. Diploma este de inginer geodez. Licenţa (pe vremuri era Examenul de stat) se poate da în astronomie.
După absolvire poţi face topografie-cadastru, gravimetrie pentru prospecţiuni geofozice, geodezie satelitară etc.

| deleuandrei explică:

Sorry m-am incurcat astronom am vrut sa scriu tongue