| Joker3134 a întrebat:

De ce se zice că dacă nu înveți ajungi sa sapi șanțuri? Sunt meserii unde nu se cere bacul și nu sapi șanțuri gen soldat, electrician, mecanic

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

N-ai tu habar câte șanțuri ar trebui să sape un soldat... Ca să nu mai spun de un electrician care întinde cabluri prin oraș ori pe câmp. Poate ca mecanic să ai mai mult noroc. Dar și pentru astea ai nevoie de școală, chiar dacă nu e musai să iei bacul.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Joker3134):

Da, sunt meserii unde nu ai nevoie de bac; dar să nu crezi că nu necesită efort! Și nu numai. Dacă nu știi să interacționezi cu clienții, zbori, pentru că produci pierderi afacerii.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Joker3134):

Munca înseamnă efort. Că e fizic, psihic sau o combinație între ele, tot efort este. Că altfel s-ar fi chemat „vacanță", nu MUNCĂ. Deci până la urmă, nici măcar nu contează prea mult ce școală ai, dacă ești nevoit să MUNCEȘTI.
Din păcate, ăsta e tristul adevăr...

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Joker3134):

Nici unul, nici altul nu ajung acolo decât pentru că asta și-au dorit. Deci până la urmă, e o chestie de alegere personală. Ai grijă ce-ți dorești, că s-ar putea să se împlinească!

Răspuns utilizator avertizat