| flor1ana a întrebat:

Din cate romburi este alcatuita coloana infinitului?

5 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

"Mărgelele" (cum le numea Brâncuși) din fontă, "înșirate" pe nucleu, în număr de 17:
Un semielement de bază, cu înălțimea de 136 cm;
15 moduli octaedrici, cu înălțimea de 180 cm fiecare;
Un semielement la vârf cu înălțimea de 90 cm.

| iTami a răspuns:

17 romburi

| georgyana0306 a răspuns:

Coloana fara Sfarsit sau Coloana Infinitului a fost realizata dupa sculptura cioplita in lemn de tei a lui Brancusi de catre inginerul Stefan Georgescu-Gorjan. Coloana se intinde pe 29, 33 metri inaltime si este alcatuita din 16 module in forma de romb, fiecare modul avand 1, 80 metri. Sper sa te ajute acest raspuns, succes.

| flor1ana explică:

Daca fac calculul, 1, 80 * 16 = 28, 8 restul unde-i?! happy dar mersi pentru raspuns...

| flor1ana explică:

Bun, deci pana la urma sunt 16 jumate. (am fost si le-am mai si numarat)Are legatura cu Constantin Brancusi, la francezi "si" nu se poate citi si e considerata jumate de romb. Spusele unui profesor din Targu Jiu...