| simaroxana666 a întrebat:

După ce termini școală profesionala mai trebuie sa dai bacul?
Când poți sa începi sa lucrezi, și în ce meserie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Examenul de bacalaureat se sustine abia dupa terminarea liceului si o scoala profesionala nu este echivalenta cu liceul, asa ca dupa terminarea unei scoli profesionale nu poti sustine examenul de bacalaureat.
Te poti angaja, daca gasesti loc de munca, imediat dupa terminarea scolii profesionale, in meseria pe care ai invatat-o in scoala.

| Sarcopt a răspuns:

După ce termini şcoala profesională primeşti o diplomă calificată în domeniul pe care l-ai profesat(mecanic, lăcătuş mecanic, etc). Ar fi bine să ai şi bacul. Baftă

| Kinda a răspuns:

Salut, dupa ce termini scoala profesionala ai o diploma care sa ateste ca tu cunosti meseria practicata la scoala profesionala, si o sa te poti angaja in diferite parti daca mergi cu acel document care atesta ca cunosti acel lucru, de exemplu daca esti frizer ai diploma de frizer si poti sa mergi la o frizerie care cauta un angajat. Dar totusi fiecare are gradele lor, si la frizeri sunt cursuri mai avansate care costa bani si o sa poti lucra in frizerii mai de top, dar in cele normale nu prea conteaza doar maiestria si diploma.