| djsjs a întrebat:

Dupa facultatea de medicina in Romania te poti angaja ca medic in alta tara? Daca da, cam care ar fi acele tari?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mihaela000ela a răspuns:

Multi aleg să facă rezidențiatul în străinătate ( Anglia, Germania, Suedia sau Austria, Franta, Statele Unite, Islanda sau Danemarca. etc)
În linii mari, pașii pentru un rezidențiat complet în străinătate sunt diferiti (condițiile diferă de la o țară la alta), trebuie sa va alegeti tara unde doriti sa il faceti; sa verificati daca accepta stagii de pregatire din Romania; sa cunoasteti limba tarii respective; sunt tari care cer examene inainte -Franta etc.Si, dupa depui actele.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Faci un rezidențiat, niște ani de experienta, mergi în tara în care vrei, dai diferențe după niște ani și aia e, ajungi la bătrânețe medic în Chinahee hee

| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde de tara. Teoretic in orice tara te poti angaja dar in unele trebuie sa dai examene de echivalare

| Eireann a răspuns:

Se poate dar trebuie sa te interesezi din timp si sa te apuci de adunat acte si sa intrii in legatura cu oamenii. In UK dupa facultate se face Foundation Training timp de 2 ani inainte de rezidentiat si locurile pentru asa ceva sunt limitate.