| kameliae a întrebat:

Hei! Am nevoie de un sfat, de o parere personala, de ajutor (:
Sunt in clasa a 11a la un liceu pe profil de stiinte sociale si observ ca aproximativ toata lumea se gandeste la ce facultate va merge.
Credeti ca e mai bine sa urmati o facultate in Romania sau in strainatate? Daca in strainatate, atunci ce tara si de ce?
Mie imi place mult limba turca si pot discuta cu persoanele native prin mesaje, dar nu reusesc sa vorbesc si ma chinui daca ma pun sa traduc in limba romana cu voce tare, dar as putea sa ma perfectionez si sa ma dezvolt la acest subiect.
A doua mea 'placere' este nutritia. Efectiv, iubesc sa aflu informatii despre nutritie si sanatate (;
Sfaturi, va rog?
Ma gandeam sa studiez limba turca in Bucuresti, dar nu stiu daca merita sa faci o astfel de facultate in Romania.Imi pot asigura traiul pe viitor dupa ce urmez studiile unei facultati de limbi straine?
Inteleg ca jobul ar trebui sa fie bazat pe abilitati si 'talente', dar..cam greu e cu economia in Romania.
Inca o data ma repet:Sfaturi, va rog?

Va multumesc mult pentru ca ati citit pana aici! Va imbratisez virtual!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde numai cat de bogati sunt parintii tai, ca sa poata platii facultatea in strainatate si intertinerae ta pe durata facultatii.
Facultatea este in jur de 20.000-30.000 de euro pe an, plus bani de cheltuieli de intretienre pentru tine (chirie, mancare, telefon, haine).

| Eireann a răspuns:

Nutritia este interesanta dar daca te hotarasti sa faci o facultate in domeniul acesta trebuie sa te apuci de acum sa inveti chimie si biologie ( nici niste fizica nu ar strica) si s-ar putea sa descoperi ca ce ajungi sa faci e diferit decat ce iti imaginezi.

| dinaprilie a răspuns:

Daca sti deja o limba straina cum ar fi turca poti sta linistita ca vei trai bine, toata viata. Vei putea sa iti dezvolti mai tarziu, poate chiar o afacere bazata pe cunostiintele tale sau sa lucrezi in ambasada ( de ce nu! ). Studiaz/o unde vrei, cauta facultati si vezi ce programe au ( cu bani sau fara bani ). Ai grija la sfaturile negativiste ( gratuite ) din partea oamenilor, mai ales cand esti la 17 ani.

| Andreiomul a răspuns:

Eu cred că îți poți asigura traiul în România indiferent de jobul tău. Gândește-te că aproximativ 1, 58 milioane de români muncesc pe salariul minim în România, și poate în unele locuri e greu, dar totuși își câștigă traiul.