| rio123havana a întrebat:

Hey, TPU!
Am optsprezece ani și sunt elev în clasa a XII-a. Anul acesta, ieșind cu prietenii în timpul liber, mi-am descoperit talentul, dacă este să-l numesc așa și fiind ignorant la acest capitol ( am căutat informații pe diverse site-uri/ comunicare cu persoane specializate însă totul a fost în neant) am hotărât să vă cer ajutorul. Vă rog ca răspunsurile pe care mi le veți oferi să fie conchise și lipsite de sarcasm. Să începem ( voi oferi un scurt istoric pentru a se înțelege contextul în care au luat naștere întrebările mele): Se înțelege din introducere că mă aflu în anul terminal așa că alături de câțiva prieteni am hotărât să ieșim mai des, dat fiind faptul că aspirațiile fiecăruia ne va îndepărta. Am ales ca mediu pentru pierderea timpului sala de sport. Nefiind familiarizat cu fotbalul m-am opus inițial, totuși la insistențele venite din partea lor am cedat. Mi-am ales poziția de fundaș pe motiv că am o satisfacție atunci când se realizează contactul fizic și mi-am dezvoltat o pasiune prin clasa a noua pentru sistemele de apărare ce au existat de-a lungul timpului în conflictele militare. Ce s-a întâmplat în acea zi m-a dat peste cap. Cei șase prieteni ai mei au venit însoțiți de vreo patru-cinci băieți de 18-19 ani( vezi Doamne să jucăm împotriva lor). La finalul meciului, am jucat atunci cam două ore, m-au întrebat la ce echipă sunt. Le-am comunicat că nu joc la vreo echipă și că acum ( simt nevoia să mă adresez la prezent) e cam prima oară când joc fotbal două ore fără să mă plictisesc ori să simt nevoia să plec. Normal că nu m-au crezut și i-au întrebat și pe ceilalți ce este cu mine. Desigur, nu am luat în calcul spusele băieților căci aveam senzația că încercau să mă flateze. Întrebările au apărut atunci când profesorul de sport mi-a atribuit termenul de "ninja"( asta s-a întâmplat într-o oră de educație fizică atunci când ne-a cerut să jucăm fotbal pentru a ne atribui câte o notă) iar băieții din cealaltă clasă (facem ora de educație fizică alături de o altă clasă de-a XII-a ) m-au întrebat dacă am în cap să dau probe la vreo echipă pe poziția de fundaș. Paharul s-a umplut săptămâna aceasta când un prieten, susținut de profesorul său, mi-a cerut să mergem la Academia Gheorghe Hagi pentru a susține probele pentru admitere. M-am interesat în legătură cu academia respectivă însă totul este ambiguu. Lipsesc criteriile pentru recrutare, numărul de telefon și compartimentele de elevi distribuiți pe vârste. Acum întrebările: La optsprezece ani este târziu să încep o carieră în fotbal? Dacă nu, atunci unde ar trebui să-mi focalizez atenția? Academia Gheorghe Hagi recrutează tineri de 18 ani? Dacă vi se pare simpatetic: sunt capricorn (nu cred în horoscop- destin, însă se zvonește că această zodie se află sub semnele ambiției și muncii). Prietenul care mi-a făcut propunerea are 15 ani și ocupă poziția de portar. Faza este că el joacă la echipa liceului și a fost convocat de câteva ori la echipa orașului. Părinții doresc să urmez Academia forțelor aeriene Henri Coandă ori facultatea de drept din cadrul Universității Alexandru Ioan Cuza - Iași. Totuși aș vrea să încerc în domeniul fotbalului. Cred cu tărie că fiecare ins are un talent, iar pentru prima dată simt că talentul meu a ieșit la lumină dat fiind faptul că toți care m-au văzut jucând în apărare mi-au recomandat să urmez o carieră în fotbal. Din păcate toți s-au rezumat la vorbe, nu și la ajutor concret. Vă rog, din nou, să tratați cu seriozitate subiectul și să răspundeți doar în condițiile în care informațiile pe care le prezentați sunt sigure și nu provin din surse fantomă. Vă mulțumesc!
P.S: Mi-ar plăcea, dacă este să fie, ca atât eu, cât și prietenul meu să aparținem aceleiași structuri pentru pregătire în domeniul fotbalului.( Adică să nu fiu în sud, iar el în nord - metaforic vorbind)

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte tare. Am mai auzit si altfel de povesti diferite, dar asemanatoare cu a ta. Oameni care vorbeau o limba, si dupa un accident, vorbeau o limba straina cu accent.
Sau mai era filmu ala cu ala de era sarac, si se roaga sa ajunga bogat, si arunca un banut in nu stiu ce fantana din Italia, si a doua zi e bogat happy
Asa si cu tine s-o fi intamplat daca zici ca n-ai mai jucat nici o data, si acum dintr-o data joci prima oara, si esti si bun.
Mergi la echipa orasului, urmareste ceva meciuri, vorbeste cu antrenoru sa te ia si pe tine la antrenamente cand se fac la voi acolo.