| PAV21 a întrebat:

Hey TPU!
Am si eu cateva intrebari?
Ce scoala trebuie sa urmez ca sa pot lucra in Politia Militara?
Gradele in Politia Militara sunt ca cele din Armata?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca vrei sa mergi la politia militara faci ori scoala militara de subofiteri, ori Academia militara a Trupelor de Uscat de la Sibiu.
Gradele sunt ca in armata si ca politist militar nu ai atributiuni pe linie civila ci doar cu militarii.
Redau din Regulament:
(2) Ofițerul/Subofițerul de poliție militară are următoarele atribuții:

a) asigură respectarea legilor și a regulamentelor militare privind păstrarea ordinii și disciplinei militare în garnizoană;

b) asigură controlul și îndrumarea circulației autovehiculelor și coloanelor militare în garnizoană;

c) dispune măsurile necesare pentru protecția și paza demnitarilor militari și civili din Ministerul Apărării Naționale, precum și a demnitarilor străini, militari și civili, din structurile militare, pe timpul șederii lor în garnizoană;

d) asigură echipaje de poliție militară pentru siguranța și fluența circulației pe timpul însoțirii coloanelor oficiale;

e) verifică executarea serviciului de permanență și pază în garnizoană;

f) participă, împreună cu organele de cercetare ale poliței locale și parchetului competent teritorial, la cercetarea cauzelor și urmărilor evenimentelor săvârșite de personalul armatei în garnizoană.

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Cred ca academia militara
gradele sunt la fel

insa, ca sa stii in e te bagi, politia militara e la fel ca politia normala, doar ca fiecare suspect si cei mai multi martori sunt ucigasi antrentati!