|

Hey TPU!

Am si eu cateva intrebari?

Ce scoala trebuie sa urmez ca sa pot lucra in Politia Militara?

Gradele in Politia Militara sunt ca cele din Armata?

Dau funda!

2 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Daca vrei sa mergi la politia militara faci ori scoala militara de subofiteri, ori Academia militara a Trupelor de Uscat de la Sibiu.
Gradele sunt ca in armata si ca politist militar nu ai atributiuni pe linie civila ci doar cu militarii.
Redau din Regulament:
(2) Ofițerul/Subofițerul de poliție militară are următoarele atribuții:

a) asigură respectarea legilor și a regulamentelor militare privind păstrarea ordinii și disciplinei militare în garnizoană;

b) asigură controlul și îndrumarea circulației autovehiculelor și coloanelor militare în garnizoană;

c) dispune măsurile necesare pentru protecția și paza demnitarilor militari și civili din Ministerul Apărării Naționale, precum și a demnitarilor străini, militari și civili, din structurile militare, pe timpul șederii lor în garnizoană;

d) asigură echipaje de poliție militară pentru siguranța și fluența circulației pe timpul însoțirii coloanelor oficiale;

e) verifică executarea serviciului de permanență și pază în garnizoană;

f) participă, împreună cu organele de cercetare ale poliței locale și parchetului competent teritorial, la cercetarea cauzelor și urmărilor evenimentelor săvârșite de personalul armatei în garnizoană.

1 răspuns:
| a răspuns:

Cred ca academia militara
gradele sunt la fel

insa, ca sa stii in e te bagi, politia militara e la fel ca politia normala, doar ca fiecare suspect si cei mai multi martori sunt ucigasi antrentati!

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează