| Azaraus a întrebat:

Hi, uitati cum sta treaba:m-am inscris pentru niste cursuri in turism si acum am de ales intre urmatoarele cursuri:Administrator pensiune turistica, Manager in activitatea de turism, Agent de turism-ghid, Receptioner, Expert achizitii publice.Intrebarea mea previzibila de altfel, care dintre urmatoarele pregatiri mi-ar folosi mai mult pe piata muncii, vorbind concret? thanx

Răspuns Câştigător
| deea_7942 a răspuns:

Eu am terminat un master in turism si momentan sunt somera, deci depinde foarte mult de ceea ce vrei tu sa faci si mai ales daca ai vreo cunostinta ceva care te poate ajuta. cu un simplu curs e foarte greu sa gasesti pentru ca 99% angajatori ca sa nu zic 100% cer experienta de min 1 an.Mai trebuie sa stii ca salariile in turism sunt foarte mici dar daca iti place domeniul n-ar trebuie sa fie o problema asta! Cred ca Receptioner ar fi mai usor de angajat, dar acolo se va lucra in schimburi, si vei avea si ture de noapte, iarasi totul depinde de tine de ceea ce-ti place si de ceea ce-ti doresti!

1 răspuns:
| Robert a răspuns:

Depinde daca vrei sa ai sau nu o functie de conducere.Astea sunt cele mai ok Administrator pensiune turistica, Manager in activitatea de turism.