| Charlotte02 a întrebat:

Imi poate explica cineva care stie sigur, care este sau a fost student la medicina cum merge treaba? Adica am inteles ca intri la medicina generala si in functie de medie te repartizeaza in alta parte.Si nu inteleg cum, daca eu vreau o anumita ramura ei ma trimit in alta parte in functie de medie? Cam cat dureaza COMPLET cu practica etc o facultate de medicina?

Răspuns Câştigător
| MarasacRăzvan a răspuns:

Faci medicina generala 6 ani. Apoi iti alegi o specializare pe care vei face rezidentiat intre 3 si 6 ani, depinde de specializare.Deci faci intre 9-12 ani, poti sa mai adaugi daca vrei doctorate, masterate si ani-extra de specializare, daca faci in alta tara rezidentiatul.E mult dar merita.Si eu vreau sa dau la medicina.

1 răspuns:
| vangaelis a răspuns:

Nu, faci medicina generala 3-4 ani si apoi iti alegi specializarea.