| Dany21Andrei a întrebat:

Îmi poate spune cineva care sunt pașii de urmat pentru a deveni un profesor de biologie în cadrul învățământului liceal, vă rog? (în afara de faptul că: 1. trebuie să urmez un liceu de profil științe ale naturii și 2. trebuie să urmez facultatea de biologie care durează trei ani, apoi doi ani masterul și în paralel trebuie urmat modulul psiho-pedagogic)
Este cineva în cunoștință de cauză?
Mulțumesc.

1 răspuns:
| wpetterssone a răspuns:

Liceul poți să îl faci și la cel pe Informatică. Se pretează Științele Naturii pentru că se studiază mai avansat biologie. După terminarea liceului, mergi la Facultatea de Biologie, 3 ani, apoi 2 ani Masterat. În paralel modulul pedagogic.
Apoi mergi prin școli gimnaziale ca profesor suplinitor. După 2 ani dai definitivat. Mai predai câțiva ani în gimnaziu și mai dai și gradul 2. După poți încerca titularizarea la liceu.