| Alexx234qw a întrebat:

Știe cineva dacă aș urma o facultate de inginerie și în paralel cu ea modulul psiho-pedagogic ce profesor aș putea deveni?
Adică dacă termini facultatea de matematică devii profesor de matematică și tot așa, dar dacă termini o facultate de inginerie poți deveni profesor? Dacă da, de ce materie? (profesor de gimnaziu sau liceu, nu profesor universitar)

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"termini o facultate de inginerie poți deveni profesor?"

la liceele tehnologice sunt o groază de materii ce se pretează la așa ceva. Ce specializare?

| Alexx234qw explică (pentru sierra1):

Domeniu: Ingineria sistemelor, specializare: automatică și informatica aplicată.
Ai vreo idee?

| sierra1 a răspuns (pentru Alexx234qw):

Sunt posturi care incep cu prefixul "electro" doar să iei concursul

| Catrice a răspuns:

Ed tehnologica

| Frank51 a răspuns:

Educație tehnologică. Dacă ești la o specializare gen automatică/calculatoare ai în plus și Informatică.

| Alexx234qw explică (pentru Frank51):

Dar de matematică ai vreo idee? Fac in facultate extrem de multa mate, dar nu stiu daca indeajuns incat sa fiu profesor de mate.

| Frank51 a răspuns (pentru Alexx234qw):

Citește cu atenție titlul facultății. Dacă scrie inginerie la început, poți să predai doar ed. Tehnologică.

| Alexx234qw explică (pentru Frank51):

Facultate de inginerie mecanică, specializare: automatică si informatica aplicată. acum, nu stiu...

| Frank51 a răspuns (pentru Alexx234qw):

La ce universitate în ce oraș este asta? Pentru că de regulă specializarea de care spui se face la inginerie electrică nicidecum mecanică. Când vei face modulul psihopedagogic la didactica specializării vei afla ce predai.