| f3n0m3no a întrebat:

In cazul in care o persoana este in concediu de odihna platit, si are un deces in familie(parinte) i se adauga 3 zile libere platite la concediu?

3 răspunsuri:
| McLouie a răspuns:

Nu... doar daca erai in timpu serviciului se acorda acest lucru...
dar mai bine iti intrebi seful...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, are dreptul la zile libere, conform celor prevazute in lege, contractul colectiv aplicabil(cel pe unitate ori pe ramura) ori regulamentul intern, care nu se includ in concediul de odihna, conform Codului muncii republicat in anul 2011, citez:
"ART.152.(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plãtite, care nu se includ în durata concediului de odihnã.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numãrul zilelor libere plãtite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncã aplicabil sau prin regulamentul intern."
Din interpretarea acestor prevederi rezulta ca zilele libere se adauga la concediul de odihna. Numai bine!

| katy a răspuns:

Asa ar trebui, sa i se acorde