| anonim_4396 a întrebat:

Poti solicita concediu fara plata chiar daca inca mai ai zile libere din concediul de odihna?

6 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Poti solicita si angajatorul este obligat sa ti le acorde.
Zilele de concediu de odihna se acorda pentru refacerea fortei de munca. De aceea legiuitorul a stabilit in art. 148 din Codul muncii ca "pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata".

daniela
| daniela a răspuns:

Da fara probleme

| EUSIATIT a răspuns:

Legal nu trebuie sa ti termini zileler legale de c o si apoi daca ai nevoie poti face cerere de cfs concediu fara salariu ACum poti intrerupe c o si poti aduce un c m daca ai nevoie de zile pentru ca tot se fura in ROMINIA de ce nu si noi cei mici pentru ca cei de la guvern fura cit pot DECi asta poti face inti sp o persoana care lucreaza in domeniu iar treaba cu cm e un pont ok

| cristi27 a răspuns:

Poti sa iti iei concediu fara plata dar nu mai mult de 90 de zile

| adeana a răspuns:

Da.
Cauta pe google art. 54 din Codul muncii si vezi in ce conditii.

| marakarina a răspuns:

Conform art.Art. 151. solicitarea şi efectuarea concediului fără plată se poate face :
1. Cererea de concediu fără plată pentru formare profesională trebuie să fie înaintată angajatorului cu cel puţin o lună înainte de efectuarea acestuia şi trebuie să precizeze data de începere a stagiului de formare profesională, domeniul şi durata acestuia, precum şi denumirea instituţiei de formare profesională.
2 Efectuarea concediului fără plată pentru formare profesională se poate realiza şi fracţionat în cursul unui an calendaristic, pentru susţinerea examenelor de absolvire a unor forme de învăţământ sau pentru susţinerea examenelor de promovare în anul următor în cadrul instituţiilor de învăţământ superior, cu respectarea condiţiilor stabilite la alin. (1).