| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare e se mai merita sa muncești pentru 1400-1600 lei? Când ma gândesc ca in afara ai ocazia sa ai un salariu de 1500€, oare când vom avea vreodată un salariu cât de cât Ok?

42 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai sa iti povestesc ce faci cu 1500 euro afara.
Dai 1000 de euro pe o chirie si utilitati (nimic de lux), dai 200 euro pe mancare (asta daca nu iti faci toate poftele, adica mancare cat sa nu iti fie foame) dai vreo 100 euro pe transport ca nu e ieftin si unde ajungi in final?

| Nimeni10 a răspuns (pentru suntserios):

Stiu ca nici in afara nu e nicio Sfârâiala, am oportunități sa plec la cineva la izolații exterioare, dar acolo ploaua mereu imi da doar 50 de lire pe zi si stau cu 20 de inși in casa, nu cred ca fac mare lucru in UK

| Kogaion a răspuns (pentru Nimeni10):

Nu merita sa muncesti zilnic pentru 50 de lire pe zi, mai bine ti-au cauta alte joburi, cum ar fi in constructii, salariile sunt mai mari si se cauta si oameni fara experienta, intr-adevar, o sa cheltui foarte mult pe chirie, mancare, utilitati, etc, dar macar stii ca iti raman si tie ceva, cat sa traiesti bine, adica o sa ai bani sa mai iesi si la un restaurant, sa-ti cumperi niste haine, etc.

| Nimeni10 a răspuns (pentru Kogaion):

La cine sa ma duc in afara? daca nu cunosc pe nimeni, sa plec de dragul de a pleca si stau prin boscheti?laughing

| Kogaion a răspuns (pentru Nimeni10):

Cauti job-uri pe site-urile care se opuca de asa ceva, in strainatate, doar daca nu vrei, nu muncesti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu gasesti afara un salariu de 1500e, plecand cu ideea asta.
De obicei, oamenii inutili isi pun intrebarea asta. In Romania iei 1100 lei net, asa inutil cum esti.
Strainii te arunca in strada, daca mergi asa.
Pentru 1500 de euro "bagi" sanatos, cam oriunde in Europa. Si nu vorbim de munci necalificate, ca strainii nu au nevoie de gunoieri. Te duci, de exemplu ca meserias in constructii - interioare, termoizolatii cladiri, castigi maxim 3000 de euro pe luna, daca te "rupi in doua". Minim 1000euro, daca lucrezi normal, 8-10 ore pe zi. In Romania, mai c-o evaziune fiscala, mai fara asigurare, fara facturi (adica la negru, ca majoritatea), castigi pe la 1000 de euro pe luna, si lucrezi in ritmul tau, dormi acasa, stai cu familia.
Dar, rezumandu-ma la oamenii inutili, pentru care e intrebarea: NU! Nu merita sa munciti aici, talentatilor! Mergeti afara, sa ne spuneti cum e happy

| Freya1 a răspuns:

Sunt norocosi care au salariul asta plus ca intr-o casa pot sa fie 2 sau 3 e numai bine.
Stiu famili ce au 1000 de lei pe luna si sunt doua persoane sau chiar una singura daca unul nu munceste.O fi in strainatate bani mai multi dar si taxele si chiria si etc sunt mai scumpe de aceia cand mergem in strainatate cautam un loc care sa ne ofere cazare si mancare sa putem trimite bani acasa ca daca nu stam degeaba printre straini ca multi ar duce-o mai rau ca aici daca si-ar plati singuri toate cele.

| anonimg a răspuns:

Cand in tara va disparea coruptia, atunci vom avea si salarii mai mari.

| peperonies a răspuns:

Mai bine stai acasa pe gratis.

| JackR a răspuns:

Daca faci comparatia intre cifrele brute, diferenta pare mare. Daca treci de prima impresie si faci comparatie intre costul vietii aici si acolo, folosind 1500 lei si 1500 euro, ajungi la concluzia ca e (aproape) acelasi lucru.

| PumpkinDoll a răspuns:

Daca pe langa banii aia, nu te pricepi sa mai faci cate o ''strengarie'' cevarolling on the floor nu prea merita, daca mai ai si familie te duci dracurolling on the floor

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca preferi sa dormi in casa ta pe perna ta, da merita sa lucrezi in tara ta si nu esti un consumator inrait de lucruri inutile si supraevaluate poti duce o viata decenta, dai 300lei la intretinere lunar(medie) si mai ramai cu 1300lei care cred ca iti ajunge pentru strictul necesar, daca esti maniac si iti place sa pargi banii ai obtii prin metode diverse si nu ai mai fi pus intrebarea asta

| nda a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Si daca nu ai casa ta si dai 150-200E pe chirie, ce te faci?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru nda):

Îți cumperi o casă ca toată lumea

| nda a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Din salariu de 1500 de lei de care vorbeste autorul intrebarii? Lumineaza-ma si pe mine cum iti cumperi casa de banii aia. Nici cotet la animale nu iti permiti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Ce faci cand trebuie sa iti faci o carie? Ce faci cand sunt -20 de grade afara si nu ai cu ce sa te imbraci? Daca ti se strica frigiderul sau masina de spalat si nu pot fi reparate, faci credit sa iei noi, sau te bagi la un sh, ca tot se poarta sa ridicam la rang de trofee gunoaiele altora? P.S. Nu e vorba de "merita" ci de legatura intre productivitate si salarii. S-ar putea salarii mai mari si la noi. Daca s-ar reduce drastic aparatul de stat, mult prea supradimensionat, daca nu s-ar mai da pomeni in stinga si dreapta, daca...

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Poti sa stai cu parintii in casa si sa strangii salariile cateva luni alea de 12 milioane si ai si de carii bani, cunosc pe cineva cu 12 milioane e si solid are 90 kg da bine nu sta cu chirie are apartamentu lui, mananca o paine de 500g la o masa ca sa isi ia caloriile!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

O piine la o masa, lol. Calorii? Baga carbohidrati ca dementul, vitamine si minerala lipsa, o sa ajunga rau de tot in nu foarte multi ani. Ideea e ca si daca stai cu parintii in casa tot trebuie sa mai contribui cu cate ceva daca nu esti maxi-trintor si nesimtit...

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La o dieta de 2000 calorii trebuie 300 carbo ala are de 2500 dieta deci 350 carbo, paine cereale orez cu friptura, nu ajunge rau daca sunt boschetari care au apucat 60 ani mancand paine doar, si media de paine in Romania de 300 g paine pe zi adica o franzela asa mananca romanu de fel asta mananca una jumate, in america sunt obezi de 300 kg au apucat 50 ani tot cu alimentație proasta ca asta, si asta nu are lipsa de vitamine ca are calciu din cereale cu lapte paine, are magneziu din orez, vitaminele b din friptura, boschetarii de pe strada au 50 ani si mananca doar paine si trăiesc fara vitamine. NU STIU de ce te mira o pâine la o masa ca asa mananca romanu e statistica o franzela pe zi, asta mananca una jumate. Multi americani mananca nesanatos si kfc și au apucat 50 ani

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Carbohidrati mananca 350 la dieta de 2500 calorii ceea ce statisticile zic ca e normal, a da am uitat anorexici aia chiar ca nu au vitamine si au apucat 50 ani sau boschetari, asta are vitamine

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Mdah, ideea e in ce hal ajungi la aia 50-60 de ani. Eu uneori merg bine-mersi zile intregi fara piine si chiar ma simt foarte bine. Geezus, piine cu orez... piine cu orez cu cartofi si cu o pizza trebuia sa zici. big grin

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da din pacate la noi in țară se consuma multă paine care nu e sănătoasă, din aia 500g isi ia calciu zilnic, din cereale cu lapte nu stiu ce vitamine ii da peobabil fier ceva, friptura B urile vitaminele B orezu magneziu bine mananca asa de vreo 5 ani nu are nimic la analize i-u iesit bine ca le-a facut zicea, și din punct de vedere 350 carbohidrați la 2500 calorii e normal, bine da ajung rau la 50 ani, dar sunt altii care mananca si mai nesanatos, dar măcar mai merg in picioare la 50 ani dar nu se stie cat o mai duc asa?, Americanii fast food si cola, betivii de la bar de beau bere de rup amarati, clar mananca si nesănătos au apucat 60 da nu stim daca au vreo ciroza ceva ca nu e buna bautura. Oricum sa mai mearga pana la magazin sa mai ia o bere la 60 ani tot sunt instare gen nu sunt imobilizati la pat, ca am vazut ca ziceai ca cine stie cat de rau ajung, da posibil sa aiba 60 ani cu diabet, ciroza fara sa stie

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu prin ce te refereai ca ajunge rau in câțiva ani la analize ies bune, e tanar, dar cred ca stii ca sunt cazuri mult mai rele care le am dat exemplu si au apucat 50 ani chiar si aia de pica casa pe ei de mananca 2 paini.

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Din cereale fier calciu, Paine da si aia calciu si ceva magneziu, lapte calciu, friptura de porc sau pui toate B-urile vitaminele B chiar si cereale au unele B uri Orezul are si el la randul lui nutrienti, cascaval si ala, la analize i au iesit bune dupa 4 ani deci cred ca nu are deficiențe, na sper sa ii fie.bine toata viata

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acu am citit ca paine are si ea la randu ei multe B uri vitamine, si E culmea, tu credeai ca mananca doar paine si ca are deficiente vitamine, dar mananca mai multe ti am spus ce, daca manca doar paine da avea probleme deficiente dar mananca si cereale, lapte, cascaval, orez friptura porc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Din ce ai zis tu, aia e o dieta mega-varza. Analizele ies bine pana nu mai ies, depinde si cit de amanuntite si le face. Legat de piine, depinde si de care. Daca iei franzela de-aia alba la 1 leu si ceva care are tone de aditivi... sa avem pardon. happy

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bine nu stiu cat de varza e vitaminele le ia, nu mananca legume pentru vitamina k in rest are b urile, d, e a, calciu fier magneziu potasiu, cerealele cu lapte sunt sănătoase, orezu la fel ca il consuma chinezi, painea nu e sănătoasă, dar americanii mananca mai rau aia au lipsa de vitamine ca aia mănâncă decat fast food fara cereale pentru fibre fier etc

| Kogaion a răspuns:

1500 de euro in strainatate, inseamna destul de putin, daca faci economii si nu te lafai, ai putea sa pui deoparte care 300-400 de euro pe luna, asta depinde si in ce tara te duci, nivelul de trai de acolo. Nu prea se mai merita sa muncesti aici pentru 1400-1600, doar daca ai si o sotie care are cam acelasi salariu, atuncea da, se mai merita, dar in rest nu prea, pentru ca se traieste foarte greu din acei bani.

| Nimeni10 a răspuns (pentru Kogaion):

N-am familie, am 20 de ani Iar viitorul meu e sumbru.

| alexwahl a răspuns:

Asta era una din intrebarile mele.

| ZGEBYUSMEXIMUS a răspuns:

Daca nu ai alte optiuni, da

| Koisan69 a răspuns:

Avem 2 posibilitati: 1. declaram razboi germaniei si ne predam. 2. asteptam sa se infiinteze Statele Unite ale Europei sperand ca ne vor primi si pe noi

| Vladalexandru97 a răspuns:

Salut,1500 lei inseamna muncitor necalificat, adica pracit nu ai o meserie, daca investeti 3 luni si 1000 de lei, o sa ai o calificare si vei avea 2000 lei, in concluzie daca te duci in afara vei castiga 1500 euro, vei plati 750 pe chirie si utilitati de 350 mananci, ati raman 400, ati cumperi hartie igienica si un trening si mai raman 300, si strangi ce? aceiasi bani care i-ai putea strange in tara.in principiu viata in Romania nu e asa nasoala, nu vad de ce.e grea pentru cei care vor sa aleaga varianta usoara care in final mereu va deveni varianta mai grea,winking bafta

| nda a răspuns (pentru Vladalexandru97):

Abtine-te ca vorbesti prostii.

| Vladalexandru97 a răspuns (pentru nda):

Depinde probabil tu esti din patura acelor care vin odata pe an si uita cum se spune la apawinking sa na poate tu consideri ca daca nu ai casa trebuie sa stai toata viata in chiriewinking, si apropo. daca Romania ar fi asa o tara de ccat de ce sunt 8 milioane de masini? sau nu neaparat masini.in general uitate in jur?

| Vladalexandru97 a răspuns (pentru nda):

Apropo poti munci in afara cat doresti, dar la final tot in Romania ajungiwinking

| Nimeni10 a răspuns (pentru Vladalexandru97):

Care e deștept are si lovele in România dar nu si cazul la mine

| nda a răspuns (pentru Vladalexandru97):

Hai ca m-ai lamurit complet. N-am spus ca e o tara de cct. Exista saracie in Romania asta cum nu cred ca ti-ai imaginat. Dar tu probabil ai crescut avand totul pe tava si n-ai de unde sa stii asa ceva. Cumpara-ti casa din salariu de 15 milioane. Sunt curios cate optiuni ai.
Ma intorc in Romania doar pentru ca aici imi e familia, nu pentru ca mi-e dor de tara. Altfel, m-as fi dus cu foc in coada din tara asta.

| Itanul a răspuns (pentru Vladalexandru97):

Romanul are masina, eventual si el si nevasta, dar nu are casa si sta pe capul parintilor sau al bunicilor. Cu copii cu tot. Nici chirie nu-si permite. Fudulia si prostia la romani e ca steagul national. Flutura peste tot.

| Vasile_Vasile_1979 a răspuns:

Nu merita. Ce drak mai faci in ziua de azi cu Banii aia nu iti ajunge nici pe o masea fara 3000-4000 de lei parca nu mai are farmec si aia la limita... hai ma ce dracu de ce sa fim noi mai prosti iar alti prea bogati? Daca n-ar mai munci nimeni sa vezi atunci pac pac salariu de 5000 de lei.

| Nimeni10 a răspuns (pentru Vasile_Vasile_1979):

Si cine îți da ți-e 3000-4000 lei?