| Lary89 a întrebat:

Întrebări, Facultatea de Drept: Pot să fac facultatea de Drept în România și după să profesez în străinătate ca și avocat, judecător, procuror etc? Îmi este mai dificil la această facultate dacă am finalizat un profil real(matematică-informatică), ci nu unul uman(filologie)? La Facultatea de Drept, degrabă să merg la Facultatea de Stat sau la o Facultate Privată(București)? Care sunt avantajele și dezavantajele fiecărei facultăți?

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Poti practica si in afara daca te specializezi pe Drept comercial, drept international, dar tot vei fi in contact cu legislatia din Romania

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Cu o facultate de drept, poti profesa doar in tara unde ai facut-o fiindca legislatia si legile tarii sunt diferite.
Cu o facultate de drept, terminata in Romania, poti fii doar muncitor necalificat in orice alta tara din lume.
Este singura facultate care nu te ajuta la nimic, in afara tarii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă faci drept în Romania nu poți practica în altă parte.

| Andreeush a răspuns:

Dacă vrei să devii avocat în altă țară atunci fă facultatea în țara respectivă altfel doar în Romania o să îți fie recunoscută diploma.

| Donsavas a răspuns:

Nu te poti face procuror dacă în alt stat dacă nu ai cetățenia statului respectiv. Cat despre a profesa afara, poti deveni avocat specializat în relații internaționale. În rest, nu sunt sanse.