| Miirra a întrebat:

La ce se referă" ofiter de legatura pentru securitatea infrastructurilor critice"?(meserie)

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pare o traducere forțată din limbă străină, engleză.
Ofițer de legătură- liaison officer - atașat militar care face conexiunea dintre două corpuri de armată străine, facilitând schimbul de informații dintre ele la nivel de state majore.
Pentru securitatea- este în domeniul contrainformațiilor militare
infrastuctură critică- pare jargon specific. infrastructură - poate fi logistică de de tipul bazelor militare din teritorii străine.
critică - de importanță deosebită.
Cam asta este intepretarea mea la rebusul dtale.