| Tarzhan a întrebat:

La facultatea de economie se intra cu dosar, adică cu nota din bac sau se da examen de admitere? Care credeți că e cea mai buna și folositoare specializare?

3 răspunsuri:
| RR2x a răspuns:

Din cate stiu se intra pe baza de dosar.Asa am intrat si eu.Cea mai folositoare specializare este probabil "Contabilitate si Informatica de Gestiune".In primul an vei avea de invatat multa teorie si putine probleme/exercitii.Materia nu este dificila, dar destul de abstracta, multe teorii despre economie, perspective ale diferitilor economisti.

http://ec.utgjiu.ro/......8-2019.pdf

Uite orarul pentru a-ti face o idee.

| Tarzhan explică (pentru RR2x):

Și ce meserie poți avea de aici? Se face informatica, că dacă da asta ar fi o problema pentru mine.

| RR2x a răspuns (pentru Tarzhan):

Foarte putin se va face informatica.In principal vei invata despre baze de date si un limbaj de programare, dar te vor invata profesorii de la 0(cel putin asa au facut profesorii nostri).

Locuri de muncă
Cenzor – 241101;
Comisar garda financiară – 241102;
Consilier financiar-bancar – 241103;
Expert contabil-verificator – 241105;
Revizor contabil – 241109;
Referent de specialitate financiar-contabilitate – 241110;
Consultant bugetar – 241112;
Administrator credite – 241119;
Lichidator – 241122;
Auditor intern – 241125;
Analist preţ de revenire/costuri – 241126;
Controlor de gestiune – 241127;
Ofiţer bancar (credite, marketing, produse şi servicii bancare) – 241508;
Auditor intern în sectorul public – 241961;
Analist – 213101;
Consultant în informatică – 213104;
Administrator baze de date – 213903;
Consilier/expert/inspector/referent/economist în gestiunea economică – 244106;
Inspector taxe şi impozite (studii superioare);
Economist –contabil;