| gheorgheandreea28 a întrebat:

La medicina, dupa examenul de rezidentiat(dupa ce iti alegi si specializarea), poti lucra ca medic generalist pe parcursul rezidentiatului? Sau cum e mai exact? Detaliat, daca se poate.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe parcursul rezențiatului lucrezi cu normă întreagă într-o unitate sanitară, spital universitar, clinică. Ai obligații de a te prezenta acolo la serviciu zilnic, ai orar de cursuri, ai de învățat pentru examene. Astfel este exclus să mai poți profesa în acelaș timp ca generalist în altă poziție în sistemul medical de stat sau în privat.