| Andr33a23 a întrebat:

M- am înscris la un liceu sunt nouă si am 2 colege care își bat joc de mine deseori îmi vorbesc urât si râd de mine am o colegă care mi-a luat apărarea dar stă pe aceeași stradă cu ele, credeți că e prietenă cu ele? nu trebuie să am incredere in niciuna? dacă stă pe aceeași stradă înseamnă ca se cunosc bine? oare toate 3 ma barfesc?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu are absolut nicio relevanta daca acele colege sunt vecine (de casa, apartament, etc), fiindca chiar si intr-o asemenea situatie ele se pot dusmani sau sa fie cele mai bune prietene intreaga viata. Pentru inceput aliaza-te cu cea care cel putin aparent a manifestat o anumita apropiere si ajutor. Trebuie sa treaca un anumit timp pentru a ne putea convinge si/sau a ne da seama daca prietenia manifestata este adevarata sau una fatarnica. Nu te grabi sa tragi concluzii fiindca cele pripite de regula sunt....gresite. big grin

| RainmakerX a răspuns:

Buna.

In primul rand sa nu pui la suflet lucrurile pe care le auzi. Ce patesti tu este un lucru comun in scolile din Romania.

Ce poti face? Nu prea multe. Poti sesiza aceste hartuiri unui profesor diriginte sau chiar directorului scolii.

Eu ti-as recomanda sa le ignori pentru ca aceste persoane inceteaza hartuirea daca tu nu le mai bagi in seama.

Sa te comporti frumos cu acea fata care ti-a luat apararea.
Daca sta aproape de respectivele asta nu inseamna ca iti vrea raul.
Doar sa ai grija ce vorbesti ca sa nu aiba ce sa barfeasca.

Eu as zice sa-i acorzi o sansa. Cine stie? Poate iti faci o prietena.
Sa nu uiti sa-i multumesti daca iti ia apararea.

| munteanuionvictor a răspuns:

Trebuie să fii mulțumită că cineva te apără.

| raluca2711 a răspuns:

Draga mea, nu trebuie sa acordam atat de multa atentie persoanelor rautacioase care ne inconjoara. Incearca doar sa ai o atitudine indiferenta fata de acele domnisoare care te trateaza urat. Cel mai important lucru este sa ai incredere in tine, ce conteaza daca ele rad? acest aspect trebuie sa fie irelevant pentru tine.Ai o atitudine prietenoasa si pozitiva si vei fi fericita.Kisses