| ylakiztenurb a întrebat:

Merita sa urmezi o facultate de drept daca nu ai relatii in domeniu?

4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Sunt de părere că în România sistemul e de așa natură încât să reușești ori dacă ești prea bun, ori dacă ai multe pile și relații. Și nu mă refer numai la Facultatea de Drept, ci în general.
Deci dacă îți dorești cu adevărat să o urmezi și crezi că ți se potrivește, atunci nu ezita. Nu te gândi că reușesc doar cei care au pile. Eu cred că sunt mulți oameni care și-au clădit un viitor bun profesional pe propriile puteri, pe propria minte. Dacă înveți și ești de 10, nimeni nu îți poate face ceva.
Dannyel19 are dreptate, nici nu știi de unde sare iepurele. Îți poți face relații și în facultate. Totul depinde doar de tine, de voință, muncă, și bineînțeles de caracter. Fă ceea ce îți dictează inima.

Toate cele bune!
Baftă!

| Xpressurself a răspuns:

Buna intrebare. depinde cat de bine inveti. daca ai fost foarte bun la invatatura atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi, bazeaza-te pe trecutul tau. daca la scoala nu ai fost printre primii nu o sa fii nici de acum.
sa inchiriezi undeva un spatiu pentru birou nu-i cine stie ce investitie. daca esti foarte bun te recomanda prietenii si cei care te cunosc. daca nu... tu stii cel mai bine. cantareste bine si nu visa, fii realist, este viitorul tau.
am, sincer nici nu stiu cati sunt, o gramada de prieteni care sunt avocati. cativa au deschis o vreme un cabinet impreuna, apoi in timp si-au facut propriu cabinet.
se poate.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Daca ai ambitia sa ajungi printre cei mai buni, cu siguranta se merita sa lupti.

| TheRealDaniel a răspuns:

Relațiile în domeniu se referă atunci când ești avocat etc., alea le vei face în timp, tu la facultatea de drept înveți pentru profesia respectivă, n-ai nevoie de pile.