| Alecsandriii a întrebat:

Niște idei de meserii? Ceva cu care mi-as putea satisface părinții? Ca ma omoara cu chestia asta.
Mie îmi place geografia, engleza si putin istoria.
M-am gandit sa urmează ceva facultate de limbi straine. Voi ce alte idei mai aveti?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Programator

| christine99 a răspuns:

Inginer geolog

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Poți deveni translator, arheolog. Gândește-te la o meserie care să te satisfacă pe tine în primul rând și nu pe ai tăi, dacă o să faci toată viața ceva ce nu-ți place, o să suferi de stres ș.a.m.d...

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Daca pe principii de genu mergi in viata,nu prea te vad bine.
Trebuia sa fi tu fericit si implinit pe ori ce plan si e posibil sa fie si parintii tai.
Acum daca ei ar vrea sa te faci avocat si tie nu ti-ar place meseria,te-ai face?
Mai gandeste-te!
Sfatul meu e sa nu muncesti daca se poate.
A nu se intelege gresit,nu e ceva rau, dar sa muncesti pentru tine si nu pentru altii.
Vezi cum sunt destui oameni care muncesc pe un salariu minim pe economie si tot ei se vaita de traiul care il au.
Daca tot vrei sa intri in campul muncii si sa-ti satisfaci parintii, axeza-te pe it, un domeniu si un mediu de lucru placut, banos si de viitor.
Dar gandeste-te bine inainte.
Succes!

| cristi202 a răspuns:

Pai depinde de ce gen esti. Daca esti fata, o sa te uiti urit la mine daca iti spun de inginer constructor, daca esti baiat, vei ride cand iti voi spune de coafeza.
Daca iti place geografia, devino ghid montan. Stiu pe cineva care duce oameni pe munti, in excursii de una-doua zile, le ia bani pentru asta, si se mai si distreaza cu asta.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu iti recomand sa intri in politie

| Goete a răspuns:

"M am gandit sa urmează ceva facultate de limbi straine."
-- cred ca intai ar trebui sa inveti sa te exprimi, apoi sa cauti o meserie care nu iti va satisface parintii, ci pe tine.

| Mariushgv a răspuns:

Turism

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmează-ţi visul,vei fi mult mai satisfăcut făcând ceea ce-ţi place.
Nu-ţi asculta părinţii,dacă îi vei asculta vei activa în ceva ce nu îţi place,de exemplu:medicina.Ţie îţi place geografia,poţi fi ghid,profesor de geografie,traducător dacă ştii engleza. Dacă îţi place istoria, poţi termina facultatea de istorie şi poţi să fii arheolog, om de ştiinţă, cercetător. Dacă vei făcea ceea ce-ţi place, vei fi un om împlinit! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lu-a dupa unu si altul ca s-ar putea sa nu ajungi unde vrei tu. Tu poti sa iei o decizie doar, farã sfatul parintilor, farã prieteni farã nimeni. In legatura cu facultatea, esti tânãr, ce-ti place se poate schimba rapid nici nu ti-as recomanda sa faci vreo facultate daca nu sti clar ce vrei, mult mai bine iti faci niste cursuri si le pui la CV.
Facultate ai timp sa faci si dupã când esti mai lucid.

| Alecsandriii explică (pentru Goete):

Sa urmez... *** am gresit si eu

| Goete a răspuns (pentru Alecsandriii):

Atunci nu face urmatoarea greseala.
Nu cauta o meserie pentru a-ti satisface parintii, tu vei lucra zi de zi in acea meserie.
Bafta