| anonim_4396 a întrebat:

M-am decis si vreau sa fiu designer vestimentar.Dar pe langa( adica asta cu designul ar fi asa un vis...) am nevoie de o meserie de baza... nu prea am idee care ar putea fi. M-am gandit la ghid turistic. Aveti idee cat castiga un ghid? Sau ce alta meserie as putea "practica"(p.s :imi place romana, engleza, geografia, istoria. sunt buna la desen, la muzica) Aveti idei?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Eu ti-as recomanda,inainte de a decide ce meserie sa-ti alegi,sa incerci sa-ti cunosti mai bine abilitatile,talentele,inclinatiile; iar pentru a reusi acest lucru cauta niste baterii de teste pentru orientarea scolara, care se pot lua de pe internet, sau, daca la scoala ta exista cabinet psihologic, te poate informa psihologul despre ele.Completandu-le, te vei cunoaste mai bine si, in consecinta, vei alege mai bine.Succes!

| AndreeaShrott a răspuns (pentru April):

Sincer nu stiam de asta. Multumesc! happy

1 răspuns: