| yyyyy a întrebat:

Am trecut in clasa a9-a la profilul filologie-jurnalism si as vrea sa stiu ce optiuni de meserii voi avea dupa ce termin o facultate. Am ales acest profil deoarece pe un profil real nu ma prea incadrez pentru ca nu imi place matematica in schimb chimia o ador iar fizica am facut doar teorie deci si aceasta materie imi place. Biologie, geografia, istoria mi se par materii usoare si usor de retinut minte, insa nu ma prea pricep la limbi straine de exemplu engleza nu prea stiu iar franceza la nivel mediu. latina nu prea am facut-o deoarece faceam romana in locul acesteia. am hotarat sa merg pe acest profil deoarece imi place mult romana si mai exact gramatica dar am aflat ca se face mai multa literatura. acum asta e! imi place sa fac poze artistice, imi vin idei peste idei sa fac poze. imi place sportul (alerg repede, portar la handbal ) insa sunt mica de inaltime si totusi acest defect nu mi-a creat nicio dificultate. ce mi s-ar potrivi mai mult?

3 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

Nu am auzit pana acum de profiluri de filologie-jurnalism, probabil te referi ca poti face Jurnalismul dupa ce termini profilul acesta, ca materii de facultate sigur nu faci in liceu. Daca iti place istoria si nu iti plac limbile straine si mai ales latina ( la care cred ca stii ca dai teza toti cei 4 ani ), clar trebuia sa alegi Stiinte Sociale. In liceu, nu faci DECAT literatura, doar sa alegeti voi vreun optional de gramatica intr-a unsprezecea, dar in rest nu mai aveti treaba cu gramatica. Ce meserii poti avea? Pai depinde de facultate. Poti face Jurnalism, Drept, Litere, Limbi straine, pana si Academia de Educatie Fizica si Sport ( daca iti plac sportul si biologia ), Academia de Politie sau Militara, Comunicare si PR, Management, etc. Bafta si axeaza-te pe limbi straine si pe latina ca le mananci pe paine la filologie! O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa alegi filologie daca nu iti plac limbile straine? Stiinte sociale era o idee mult mai buna, aveai mai multe oportunitati la sfarsitul liceului + ca nu faci atatea limbi ca la filologie. stiu ca se face mate insa e M5 adica o varianta f usoara ( de ex intr-a 11a am facut tot sem 2 linii intre niste puncte )

| iLuzye a răspuns:

In primul rand, clar jurnalism.
Medicina - chimie + fizica.
Drept - istorie + romana
Turism... fotografie, si cam atat ti-as sugera.