| aimullah123 a întrebat:

Nu inteleg... daca toata lumea cere experienta ca sofer pe autoutilitara, tu unde dobandesti experienta asta? Dragi angajatori, ce nu e in regula cu voi?

8 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

laughing după se plâng prin ziare si tv ca pleaca romanii.

| danbnz a răspuns:

Asa e in orice domeniu.
Trebuie sa incepi cu o firma mica fara pretentii, si sa urci treptat catre firme mai puternice.

| aimullah123 explică (pentru danbnz):

Aia mica nu exista. Nu te angajeaza nimeni pe autoutilitara fara experienta. E aiurea

| danbnz a răspuns (pentru aimullah123):

Ce categorie/categorii ai si ce vechime ai ca sofer?
Daca ai doar B si permis de 2 luni normal ca nu te angaleaza nimeni... pute tara de soferi incepatori!
Daca esti profesionist nu ar trebui sa ai probleme cu gasirea unui loc de munca.

| Sonia822 a răspuns:

De obicei ii primesc si p-astia fara experienta, daca au profilul potrivit...

| Ineys a răspuns:

Te-ai dus tu la ei si ti-au zis: "Nu te angajam ca nu ai experienta", sau nici macar nu te-ai dus la un interviu pentru ca ai vazut ca-ti cere experienta si tu nu ai?

| aimullah123 explică (pentru Ineys):

I-am sunat si asa mi-au zis.

| Evolution a răspuns:

Iti dau un exemplu real din facultatea mea (IT). A inceput un student cu un internship, lucra mult pe bani putini. S a angajat dupa 3 luni pe minimul pe economie. La terminarea facultatii salariul a fost de 2.000 de lei. A gasit un alt job de developer si a ajuns la 3.000 de lei. Dupa 3 luni a avansat la 3.500 si dupa 6-7 luni a gasit altundeva la 6.000 de lei (Brasov).
Acum se afla la cluj (dupa 2 ani de experienta) si ia in mana cu acte la zi 8.500 de lei.
Concluzia: Dobandesti experienta muncind mult pe minimul de economie, daca esti bun si stii sa te vinzi, atunci cresti treptat.
Incearca sa privesti si pe partea cealalta, tu trebuie sa produci pentru o firma ca aia sa aiba bani sa te plateasca. Tu ca angajator ai risca pentru unul fara experienta sa il platesti la un nivel de unul cu experienta si posibil sa nu se descurce sau sa nu iti aduca profit?
Cam oriunde este asa, chiar si in strainatate. Incepi de jos cu multa munca, ajungi sa lucrezi sus cu mai putina munca.
Sper ca ai inteles ideea, nu stiu exact in domeniul tau ca sofer cum merg lucrurile, dar logica se cam aplica la toate.