| Ofiintă a întrebat:

Pentru a deveni avocat in afara de cei 4 ani de facultate mai trebui facut si masterul?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Masterul il faci daca doresti dar ca sa ajungi avocat este o treaba foarte grea pentru cine nu are in familie avocati cu cabinete de avocatura unde sa-si poata face acel stagiu obligatoriu. Vezi aici etapele : http://avocatulmeu.blogspot.com/2011/03/avocat-consilier-juridic.html#
Notarii si avocatii sunt o tagma inchisa pentru noii veniti! --- de aceea ori ai pe careva in famile avocat, ori trebuie sa ai foarte multi bani( euroi!) pentru a-ti "plati" stagiatura!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa profesezi la un avocat

| Ofiintă explică (pentru anonim_4396):

Stiu, dar dupa ce termini facultatea este neaparat nevoie de master pentru a profesa la un avocat dupa care sa intri la barou?

| Ofiintă explică (pentru alessia5158):

Mersy mult

| alessia5158 a răspuns (pentru Ofiintă):

Fiica mea este studenta la drept. Nu va urma calea avocaturii ( daca va ramane in Ro!) ci pe cea a magistraturii.

| Ofiintă explică (pentru alessia5158):

Sunt in ultimul semestru la liceu, cam nehotarata de fel dar sincera sa fiu merita tot efortul depus pentru a ajunge avocat, mi se pare o meserie completa desi are o plata pe care nu toata lumea o poate permite. Sincer cea ce nu-mi comvine de fel este ca va trebui sa ma mut intr-un alt oras pentru ca in orasul meu nu se gaseste o astfel de facultate desigur numai cu exceptii poti invata dreptul in Baia Mare deci banii mei vor trebui sa accepte si chiria.