| Benyamin173 a întrebat:

Pentru a deveni programator am nevoie de facultate si trebuie sa stiu bine matematica?

Răspuns Câştigător
| Liviu321 a răspuns:

Nu e obligatoriu. Necesar e bacul. Stiu programatori care castiga foarte bine si nu au facultate. Au facut o scoala pentru asa ceva care dureaza intre 6 luni si un an. Pretul e de vreo 4000 5000 lei pe an sau pe 6 luni, pentru o scoala buna, gasesti si mai ieftin dar aici iti garanteaza ca iti vor gasi loc de munca, ei lucrand cu diverse companii de IT. Cauta pe net si o sa gasesti multe, personal si eu ma gandeam sa fac o astfel de scoala. Desigur si facultatea are rolul ei, asta ar fi ideal. Insa mi se pare cam mult 3-4 ani de facultate plus altii de master plus plus...tu stii ce vrei sa faci, ce alegeri urmezi. Eu nu am facultate dar pot da oricand la una, avand bacul. Cel mai important e sa faci ce iti place, parerea mea si sa fii multumit de alegerile pe care le faci.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal da

| flixbuster a răspuns:

Daca vrei sa fii programator bun, da. Daca vrei sa fii unul de duzina, nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Sunt cursuri de programare pe Internet,

| Legion7X a răspuns:

Ca programator nu este vorba de matematică, ci necesită logică ca si cum ai rezolva o ecuație de matematică pentru a avea un rezultat satisfăcător. Deci asta este mare problemă, ai logica ca și cum ai rezolva o ecuație de matematică?

Unii mai deștepții.o să zică, "nu contează asta" dar însă chiar contează, deoarece nu o scrii acolo niște chestii ce îți urlă ție prin minte.

| Donsavas a răspuns:

Exista si postliceala de analist programator.