| kwjsgajj a întrebat:

Pot lucra la un restaurant fast food fara certificat de scoala? Si daca da, cum ma angajez acolo?

8 răspunsuri:
| Edw08 a răspuns:

Da poți lucra și fără certificat. ce certificat exista? De shaormar? laughing te angajezi pur și simplu pe 6/8 ore semnând un contract.

| kwjsgajj explică (pentru Edw08):

Ma duc la un restaurant si spun ca vreau sa lucrez acolo?

| anonimg a răspuns:

Te duci direct și întrebi dacă are nevoie de oameni.
Nu-ți trebuie nici un fel de școală pentru așa ceva.

| minrest a răspuns:

Nu are rost sa intri intr-un restaurant sa intrebi daca te angajeaza; functioneaza cu schema completa. Mergi acolo numai daca au anuntat ca fac angajari. Posibil sa nu te angajeze fara scoala; nu trebuie sa te mire asta; mai bine termina scoala generala deocamdata; fara scoala esti foarte dezavantajat la orice pas.

| minrest a răspuns (pentru Edw08):

Ce certificat exista, da? De opt clase, de exemplu.

| minrest a răspuns (pentru anonimg):

Daca aveau nevoie de oameni, anuntau ca fac angajari; da, nu ai nevoie de scoala ca sa te milogesti, dar asta nu inseamna ca si primesti loc de munca.

| Bizon95 a răspuns:

Daaaaaa, iti trebuie facultate si masterat ca sa faci saorma rolling on the floor
cum sa te angajezi, pai daca scrie pe usa "caut saormar" intrii si arati diploma de masterat big grin

| Edw08 a răspuns:

Acum ca am înțeles exact întrebarea și faza cu certificatul te pot lămuri. In momentul in care un loc are nevoie de personal (de angajați) vor afișa acest lucru ori pe geamurile unității ori pe site-uri cu locuri de munca. După ce vor afișa necesitatea unui om, vor spune și anumite condiții. Certificatul de absolvire al studiilor primare este necesar dacă încă nu ai ajuns să înveți la liceu. De asemenea vei avea nevoie și de un acord scris al părinților, ca sunt de acord ca tu sa lucrezi pe timp de 4-6 ore la locul respectiv. Totuși, nu te arunca in locuri foarte solicitante deoarece nu vei mai avea timp de învățat. Crede-mă e mai importantă scoala decât banii. Banii vor veni mai târziu, tocmai mulțumita studiilor.

Bafta!