| AuRevoirSimone a întrebat:

Puteti sa-mi dati si mie niste site-uri cu oferte de munca pentru adolescenti?

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Codul muncii interzice munca pentru adolescentii pana in 16 ani.De la 16 ani la 18 ani pot lucra cu acordul scris al parintilor. Dupa 18 ani, cand sunt majori(deci nu mai sunt adolescenti), pot lucra la liber. Ceea ce am vrut eu sa-ti spun este ca nu exista astfel de situri cum doresti tu.Se poate lucra la restaurante la debarasare, la distribuit pliante sau ziare, in constructii munca necalificata... dar cu semnatura parintilor si acordul angajatorului! Si la penuria asta de locuri de munca, putin probabil ca cineva va risca sa angajeze adolescenti necalificati, cand atatia oameni maturi si cu experienta asteapta la poarta! Exista si optiunea muncii la negru, dar este foarte riscant si pentru angajator si pentru cel care lucreaza.Patronul este amendat daca este prins cu oameni care lucreaza fara carte de munca iar persoana care lucreaza asa nu beneficiaza de protectie in caz de accidente sau concediu medical platit in caz de boala, si exista riscul sa nu-si primeasca nici banii pe munca daca patronul considera ca nu a lucrat bine sau a lipsit mai mult nemotivat! Poti cauta prin mica publicitate sa plimbi cateii celor bogati si ocupati, sa faci cumparaturile la persoanele in varsta si generoase, sa tunzi iarba, etc.Tot respectul pentru tinerii care in loc sa lancezeasca acasa sau pe strazi vor sa-si castige cat de cat independenta financiara.Dar...este criza!

| frumushika09 a răspuns:

Scrie ijob.ro la google si vezi ce-ti da! s-ar putea sa gasesti ce cauti!

| IsabelaIssa a răspuns:

Poti pleca in strainatate pentru munca pe sezon, la restaurante sau hoteluriwinking

| patriciaxd a răspuns:

Problema e ca, asa cum spunea si elianna patronii prefera oamenii maturi, cu familii acasa si multe guri de hranit pentru ca mai sunt oameni care traiesc din 50-100 roni o luna...
si te-ai exprimat cu ofrte. in timpurile astea stai cu facultati si cursuri terminate, vrei sa muncesti si nu ai unde. nu iti pre aface nimeni "oferte"

xoxo
patrix
ps:succes >big grin

| elvisedy a răspuns:

Daca ai o adresa unde pot trimite vei avea!

Răspuns utilizator avertizat