| IamFantastic a întrebat:

Sall, la liceul cu profil turism si alimentatie, am inteles ca in clasa a 9-a le faci pe amandouo si din a 10-a iti alegi turism sau alimentatie. Daca aleg alimentatie la ce facultate pot sa ma duc si ce meseri pot sa am?
Dar la turism?

Răspuns Câştigător
| Petrovici_Stefan_1993 a răspuns:

Nu iti alegi, depinde pe ce este axat profilul, liceul,. Eu la turism si alimentatie, in clasa a 9 am facut la M1, despre Alimentatie si turism, apoi din clasa a 10 a disparut alimentatia si fac Turism si Economie( contabilitate etc ) mai interesant zic eu happy,

3 răspunsuri:
| SunShine a răspuns:

Eu sunt la banqeting.Păi de fapt se împarte în turism şi banqeting. La turism din câte am înţeles poţi să devii recepţioneră la un hotel sau administrtor la hotel(cică mergi în excursii nu ştiu) la facultate habar n-am nici eu nu ştiu la ce facultate să mă duc oricum vreau să merg la cu totul o altă facultate.La banqueting eşti de fapt organizator banqueting şi ai practică la restaurante (te lasă să serveşti să debarasezichatterbox) la banqueting poţi deschide un restaurant de exemplu trebuie doar să-ţi placă să ştii că e destul de greu dar sper să reuşeşti în ceea ce vrei:*

| Light7376 a răspuns:

Teoretic poti merge la orice facultate. Dar...dac doresti sa mergi pe aceste profile poti merge la gastronomie( alimentatie) iar la turism poti merge la managmentul turistic. big grin

| lola4321 a răspuns:

La turism. parerea mea happy acum tu faci ce iti dicteaza inimioaralaughing sau unde ai inclinatii mai mari. Funda?